Γιαννίκης: «Το ντέρμπι ήταν ένα μάθημα για όλους, κάθε λάθος κοστίζει»

Ο Αργύρης Γιαννίκης μίλησε στους ποδοσφαιριστές του στην προπόνηση της Τρίτης σχετικά με το χαμένο ντέρμπι κόντρα στον Ολυμπιακό.

Ο Ελληνογερμανός τεχνικός είχε προετοιμάσει το παιχνίδι κόντρα στον Ολυμπιακό, όμως είδε ορισμένα λάθη από τους ποδοσφαιριστές του στον αγωνιστικό χώρο, με τον ίδιο να αναφέρει πως κάθε λάθος κοστίζει.

Αρχικά ανέφερε στην ομιλία του:

«Αυτό το ντέρμπι και όπως εξελίχθηκε, ήταν ένα μάθημα για όλους. Μάθαμε πως κάθε λάθος, κοστίζει, κάθε δώρο που θα κάνουμε στον αντίπαλο, θα το πληρώνουμε πολύ ακριβά. Πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι για 90 λεπτά. Και πρέπει να είμαστε πάντα έτοιμοι να αντιδράσουμε σωστά, σε οποιαδήποτε φάση δημιουργηθεί μέσα στο παιχνίδι. Επίσης πρέπει να γίνουμε πιο κυνικοί στην επίθεση. Ο Ολυμπιακός έκανε τέσσερις φάσεις και έβαλε τρία γκολ. Εμείς είχαμε την μπάλα στα πόδια μας, βγαίναμε σωστά, αλλά δεν απειλούσαμε όσο θα έπρεπε και όπως θα έπρεπε.

Στο πρώτο γκολ που δεχθήκαμε, είχαμε έντεκα παίκτες μέσα στην περιοχή και βρέθηκε τελικά αμαρκάριστος ο αντίπαλος που έβαλε το γκολ. Δεν είχαμε σωστή ισορροπία και συγκέντρωση στο 1ο λεπτό»

Στη συνέχεια αναφέρθηκε στα αλλά δυο γκολ που δέχθηκε η ΑΕΚ, αρχικά στο 1-2 και την λάθος συνεννόηση Βράνιες-Μήτογλου να παίξουν το οφσάιντ, αλλά σημείωσε το διαγώνιο σπριντ του Μισελέν, ώστε να προλάβει τον Ελ Αραμπί. Ενώ, για το 3ο γκολ και το λάθος του Μοχαμάντι είπε πως υπήρχαν καλύτερες επιλογές μπροστά απ’ το να γυρίσει η μπάλα προς τα πίσω.