SUPERLEAGUE, ΑΕΚ, ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Δεν σας βλέπει η ΑΕΚάρα!

Απέδειξε και σήμερα η «Ένωση» την αξία της, μόνη και πρώτη στο πρωτάθλημα!

Σήμερα (28/02) η ΑΕΚ ήρθε αντιμέτωπη με τον ΠΑΣ Γιάννινα και έδειξε ποια είναι η πρωταθλήτρια, γυρίζοντας το 1-2 σε 4-2!

Παρόλο που κατα την διάρκεια του ματς η ομάδα έδειξε άγχος και νευρικότητα, στο τέλος έφερε το αποτέλεσμα που της αξίζει, και το +3 για το πρωτάθλημα!

Η ανάλυση του ματς

Ο Αργεντίνος τεχνικός της «Ένωσης», Ματίας Αλμέιδα, έκανε την επιλογή του για την εντεκάδα της ομάδας που αποτελούνταν από τον Στάνκοβιτς κάτω από τα γκολπόστ, τον Σιντιμπέ στα δεξιά, στο κέντρο τους Βίντα και Χατζισαφί και στα αριστερά τον Πήλιο, τους Σιμάνσκι και Πινέδα, στα δεξιά της επίθεσης ο Άμραμπατ και στα αριστερά ο Ελίασον, ενώ για επιθετικό δίδυμο τους Τσούμπερ και Γκαρσία.

Η «Ένωση» ξεκίνησε δυναμικά το ματς από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και έδειξε πως μπήκε στο γήπεδο για να κερδίσει. Μέχρι το 15′ η ΑΕΚ είχε τις ευκαιρίες της, αλλά ήρθε το γκολ από φοβερή ασίστ του Άμραμπατ για τον Σιμάνσκι, που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Οι «κιτρινόμαυροι» με ένα γρήγορο προβάδισμα από το 20′ είχαν το παιχνίδι υπό έλεγχο, καθώς εκτός από το γκολ έκαναν και πολλές ευκαιρίες. Όμως,ο ΠΑΣ, έκανε μια φάση και βρήκε δίχτυα στο 36′ από γκολ του Σομποτσίνσκι κάνοντας το 1-1. Από εκείνο το σημείο και μετά η ΑΕΚ έδειξε αστάθεια και ανασφάλεια. Υπήρξαν κάποιες καλές ευκαιρίες στην μικρή περιοχή, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Λίγο πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν και δεύτερο γκολ μετά από λάθος του Τσούμπερ, από κεφαλιά του Τζίμα στο 45′. Κάπως έτσι, το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με την «Ένωση» πίσω στο σκορ…

Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε την ΑΕΚ με όρεξη να γυρίσει το ματς. Ο Αλμέιδα αποφάσισε να βγάλει τον Λιβάι Γκαρσία και την θέση του πήρε ο Πόνσε. Η ΑΕΚ είχε πολλές ευκαιρίες και αργά ή γρήγορα θα έφερνε την ισορροπία στον αγώνα. Ο Αλμέιδα έκανε τριπλή αλλαγή στο 57′ με Γιόνσον-Λιούμπιτσιτς-Μάνταλο, αντί Τσούμπερ-Σιντιμπέ-Σιμάνσκι. Ο Άμραμπατ δημιούργησε πολλές ευκαιρίες αλλά καμία δεν έφτασε στο γκολ. Βέβαια, στο 69′ έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου, η «Ένωση» βρήκε γκολ έπειτα από κεφαλιά του Πόνσε! Έτσι, το ματς ήρθε στο 2-2. Δεν πρόλαβαν να πανηγυρίσουν οι παίκτες της ΑΕΚ καθώς πριν το καταλάβουν ήρθε το 3-2 στο 74′ από κόρνερ και προβολή του Λιούμπισιτς! Έτσι η ΑΕΚ βρέθηκε μπροστά στο σκορ. Το ματς δεν τελείωσε όμως εκεί, καθώς το 4-2 υπέρ της ΑΕΚ ήρθε μετά από ένα ακόμη στημένο και κεφαλιά του Πόνσε!

Το συμπέρασμα λοιπόν του σημερινού ματς είναι πως η «Ένωση» έχει μια πολύ καλή πορεία στην Super League, καθώς κατέχει την πρώτη θέση. Η ομάδα αποδεικνύει με κάθε τρόπο το πόσο αξίζει να βρίσκεται στην κορυφή. Τα στατιστικά της είναι περίφημα και όσο δεν υποφέρει από τραυματισμούς όλο και καλυτερεύει η απόδοση της.

Μπορούμε να πούμε με σιγουριά πως ακόμη δεν έχει κριθεί το πρωτάθλημα.Όμως, φαβορί υπάρχουν και είναι φανερό πως θα υπάρξουν φοβερές μάχες μεταξύ των ομάδων.

Όταν συμβαίνουν άσχημα συμβάντα στον κόσμο μας και δεν βρίσκουμε ελπίδα για το μέλλον, παρακολουθούμε την ομάδα που αγαπάμε και τα ξεχνάμε όλα. Το σημαντικό δεν είναι αν είμαστε ντυμένοι στα κίτρινα, τα κόκκινα ή τα πράσινα, αλλά το αν δείχνουμε σεβασμό ο ένας στον άλλον…