ΑΕΚ, ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Βαριά ήττα (3-0) με κάτω τα χέρια η ΑΕΚ από τον Ολυμπιακό

Μια ΑΕΚ φάντασμα στο πρώτο μέρος, εντελώς διαφορετική από αυτή που απολαύσαμε κατά τα play-off, έχασε με κάτω τα χέρια από τον Ολυμπιακό που την έκανε ότι την ήθελε. Ανούσια κατοχή στο δεύτερο ημίχρονο, αφού δεν σκόραρε και δέχθηκε γκολ στη μοναδική ευκαιρία που είχε ο Ολυμπιακός.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε μουδιασμένα δίνοντας την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να κάνει αρκετές τελικές από την έναρξη του αγώνα, δέχθηκε το πρώτο γκολ στο 10′ και έκτοτε δεν συνήλθε ποτέ

Στο πρώτο ημίχρονο η ανυπαρξία της ΑΕΚ έφερε το γρήγορο 2-0, με την ΑΕΚ να παίρνει μέτρα μετά την αλλαγή του σχηματισμού της, χωρίς να καταφέρνει να μειώσει. Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ ήταν καλύτερη, πήρε μέτρα στο γήπεδο, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Η πρώτη φάση στον αγώνα έγινε μόλις στο 1ο λεπτό μετά από κακό διώξιμο του Τσιντώτα με τον Ελ Αραμπί να μην πιάνει καλά το σουτ. Ο ίδιος παίκτης έχασε μεγάλη ευκαιρία μετά από κεφαλιά σε στημένη φάση και σέντρα του Βαλμπουενά στο 3′. Η πρώτη τελική για την ΑΕΚ ήρθε στο 7′ με σουτ του Σιμάνσκι που πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι του Σα. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο 10′ με τον Βαλμπουενά μετά από συνδυασμό στη μεγάλη περιοχή της ΑΕΚ και ασίστ του Φορτούνη.

Η ΑΕΚ έκτοτε πήρε μέτρα στο γήπεδο, χωρίς να μπορεί να το εκμεταλλευτεί. Στο 17′ ο Ολυμπιακός βγήκε στην αντεπίθεση και με 2 πάσες ο Ραντζέλοβιτς νικήθηκε από τον Τσιντώτα. Στην εξέλιξη της φάσης ο Σισέ βρέθηκε αμαρκάριστος στη περιοχή και η κεφαλιά του απομακρύνθηκε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Στο 20′ ο Βέρντε θέλησε να απειλήσει με βολέ, αλλά νικήθηκε από τον Σα. Στο 21′ ο Ολυμπιακός βγήκε σε αντεπίθεση και ο Ραντζέλοβιτς πέρασε τη μπάλα πάνω από τον Μπακάκη και εκτέλεσε τον Τσιντώτα για το 2-0.

Κατά το cooling break, ο Καρέρα έδωσε εντολή για αλλαγή σχηματισμού σε 3-5-2 με τον Παουλίνιο να γίνεται στόπερ και τον Αλμπάνη να παίζει στο δεξί άκρο. Στο 28′ ο Μάνταλος σούταρε ψηλά μετά από ατομική ενέργεια. Η επόμενη τελική ήταν πάλι από τον Πέτρο Μάνταλο στο 38′ με το σουτ του να είναι πάλι κακό. Το πρώτο σουτ στον στόχο για την ΑΕΚ ήρθε στο 42′ με τον Σιμάνσκι να σουτάρει από μακριά και τον Σα να μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια. Στο 45′ ο Βέρντε έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία της ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο που πέρασε πολύ όμορφα τον Σισέ, αλλά ο Σα έδιωξε σε κόρνερ. Αυτή ήταν και η τελευταία στιγμή του πρώτου ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Χρήστος Αλμπάνης πέρασε εκτός και τη θέση του πήρε ο Κρίστιτσιτς. Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο ήταν για την ΑΕΚ στο 53′ με τον Πέτρο Μάνταλο ο οποίος αστόχησε από καλό σημείο. Στο 59′ ο αρχηγός της ΑΕΚ απείλησε με σουτ μέσα από τη περιοχή, αλλά ο Σα έδιωξε. Στο 61′ ο Λιβάγια και ο Ολιβέιρα πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο, αντί του Βέρντε και Αραούχο αντίστοιχα, ενώ για τον Ολυμπιακό αποχώρησαν οι Ραντζέλοβιτς και Ελ Αραμπί για να περάσουν οι Μασούρας και Μπουχαλάκης. Ο Μάρκο Λιβάγια απείλησε με ένα σουτ στο 66′ το οποίο πέρασε άουτ. Στο 70′ ο Μπακάκης θέλησε να δοκιμάσει το πόδι του, αλλά το σουτ του ήταν εντελώς άστοχο.

Η ΑΕΚ είχε τη κατοχή στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά ο Ολυμπιακός έκανε το 3-0 με τον Καμαρά στην πρώτη του ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο, μετά το μεγάλο λάθος του Σιμόες. Στο 74′ ο Ολυμπιακός έκανε ακόμη δύο αλλαγές με τον Τοροσίδη και τον Αβραάμ να περνούν στον αγωνιστικό χώρο αντί των Βαλμπουενά και Μπα. Στο 86′ ο Σαμπανάτζοβιτς πέραε στη θέση του Μάνταλου, ενώ στο 89′ ο Φορτούνης πέρασε εκτός και στη θέση του μπήκε ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος. Αυτές ήταν και οι τελευταίες σημαντικές στιγμές που καταγράφηκαν στον αγώνα με τον αγώνα να τελειώνει με 3-0.