ΑΕΚ, ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Τους έκλεισε το σπίτι η ΑΕΚΑΡΑ, διπλό τίτλου μέσα στη Τούμπα!

Τεράστιο διπλό για την ΑΕΚΑΡΑ μέσα στην Τούμπα, ένα διπλό που μπορεί να χαρακτηριστεί διπλό – τίτλου!

Μεγάλη νίκη για την ΑΕΚ μέσα στη Τούμπα, με τον Αραούχο να πετυχαίνει το νικητήριο γκολ στο 80′ ύστερα από τρομερή ασίστ του Μάνταλου και να δίνει το τρίποντο στην Ένωση, ένα τρίποντο που φέρνει την ΑΕΚ στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλά το παιχνίδι στην Τούμπα και μόλις στο 7′ κατάφερε να σκοράρει με τον Άμραμπατ, με τον elite διαιτητή Κουλμπάκοφ να το ακυρώνει χωρίς λόγο. Υπήρξε αναταραχή στους δύο πάγκους διότι κανείς δεν κατάλαβε το λόγο που ακυρώθηκε το γκολ της ΑΕΚ.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε κάτι άλλο αξιοσημείωτο, με την Ένωση να ελέγχει την πορεία της αναμέτρησης.

Στην επανάληψη ο Αλμέιδα έβαλε στον αγωνιστικό χώρο τον Γκαρσία βγάζοντας τον Γιόνσον προκειμένου να πιέσει την άμυνα του ΠΑΟΚ. Η ΑΕΚ έγινε πιο επιθετική ωστόσο δεν έβρισκε τη λύση για το γκολ. Ο ΠΑΟΚ είχε ελάχιστες ευκαιρίες για γκολ, με τον Ολιβέιρα να είναι αυτός που απείλησε κατά κύριο λόγο τον Αθανασιάδη.

Οι κιτρινόμαυροι βρήκαν το γκολ με τον Τζαβέλα ύστερα από εκτέλεση φάουλ, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε καθώς ο αμυντικός της ΑΕΚ υποδείχθηκε οφσάιντ.

Ο Πέτρος Μάνταλος πέρασε στον αγωνιστικό χώρο και ήταν αυτός που έδωσε την ασίστ. Μετά από κλέψιμο της ομάδας, ο Αραούχο πάσαρε στον Μάνταλο και εκείνος με εξαιρετική μπαλιά, έδωσε την ασίστ στον αρχηγό της ομάδας, ο οποίος έγραψε το 1-0 για την ΑΕΚ.