ΑΕΚ, ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Επέστρεψε στις νίκες η ανταγωνιστική ΑΕΚ με Ολιβέιρα MVP

Η ΑΕΚ ξεκίνησε τον αγώνα έχοντας στο αρχικό σχήμα τους: Μπάρκα, Παουλίνιο, Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Σιμόες, Κριστίτσιτς, Βέρντε, Λιβάγια, Ντέλετιτς, Ολιβέιρα

Το πρώτο κόρνερ της ΑΕΚ ήρθε στο 4΄ αλλά η εκτέλεση του Βέρντε ήταν κακή. Το πρώτο δεκάλεπτο δεν φύλαγε συγκινήσεις καθώς δεν έγινε κάτι αξιόλογο πέρα από 3 κόρνερ του Ατρομήτου. Στο 14΄ ο Παουλίνιο πάτησε περιοχή από τα πλάγια αλλά η σέντρα-σουτ που επιχείρησε κατέληξε στα χέρια του Μανδά.

Στο 20΄ ο Οικονόμου υπέπεσε σε πέναντι, ο Παναγιώτης Τσιντώτας απόκρουσε αλλά ο Γιώργος Μανούσος πήρε το ριμπάουντ και άνοιξε το σκορ. Στο 29΄ ο Λιβάγια βρήκε τον Βέρντε, ο Ιταλός πάτησε περιοχή κάνοντας μια πολύ ωραία τρίπλα αλλά το σουτ του μπλόκαρε ο Μανδάς. Στο 35΄ ο Λιβάγια βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, ο Μανδάς απόκρουσε και στη συνέχεια ο Βέρντε σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με σκορ 0-1.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως και το πρώτο, με τις δύο ομάδες να μην κυνηγούν κάποιο γρήγορο γκολ, ενώ από τα πρώτα λεπτά υπήρξαν κάποιες σκόπιμες καθυστερήσεις από την πλευρά των φιλοξενουμένων που προκάλεσαν την δυσαρέσκεια των φίλων της Ένωσης και του πάγκου της ΑΕΚ. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Δικέφαλο στο 2ο ημίχρονο γίνεται στο 55′ με τον Κρίστιτσιτς να επιχειρεί ένα καλό σουτ έξω από την περιοχή το οποίο καταλήγει για λίγο άουτ. Η πρώτη αλλαγή για την ΑΕΚ θα γίνει στο 59′ με τον Πέτρο Μάνταλο να μπαίνει στον αγώνα στην θέση του Ντέλετιτς. Το γκολ της ισοφάρισης για την Ένωση θα έρθει στο 62′ με ένα διαγώνιο σουτ του Ολιβέιρα να καταλήγει στα δίχτυα με την βοήθεια του δοκαριού και αφού η μπάλα βρίσκει την πλάτη του τερματοφύλακα του Ατρομήτου, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Αλμπάνης θα περάσει στον αγωνιστικό χώρο στην θεση του Βέρντε.

Η ΑΕΚ αμέσως μετά το γκολ ανέβηκε ψυχολογικά δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες στα καρέ του Χρήστου Μανδά, ξεσηκώνοντας τον κόσμο στις εξέδρες. Μια από αυτές τις ευκαιρίες εκμεταλλεύτηκε ο Νέλσον Ολιβέιρα στο 71′, ο οποίος μετά το τραγικό λάθος του νεαρού πορτιέρο του Ατρομήτου έκλεψε την μπάλα και σε κενή εστία έγραψε το 2-1 και για δεύτερη φορά το όνομα του στο πίνακα των σκόρερ. Στο 81′ ο Νίκος Κωστένογλου θα κλείσει τις αλλαγές του βάζοντας στο παιχνίδι τον Γαλανόπουλο στην θέση του Κρίστιτσιτς. Στο 89′ ωστόσο οι Περιστεριώτες θα παγώσουν το ΟΑΚΑ με τον Ανδρούτσο να μένει μόνος του στην μικρή περιοχή και να εκτελεί τον Παναγιώτη Τσιντώτα. Ωστόσο η ΑΕΚ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη με αυτήν να την λέει ο Ολιβέιρα στο 93′ πετυχαίνοντας χατ τρικ, πραγματοποιώντας τεράστια εμφάνιση, σπρώχνοντας την μπάλα από κοντά στα δίχτυα έπειτα από κεφαλιά του Μάνταλου και αφού είχε προηγηθεί μια πολλή ωραία εκτέλεση κόρνερ.