Πρωταγωνιστής Μωραΐτης στη νίκη της Εθνικής

Η Εθνική Νέων Ανδρών επικράτησε 109-98 της Ουκρανίας στην παράταση και κατετάγη ένατη στο Ευρωπαϊκό U20!

Γαλλία στον μικρό τελικό).
Κορυφαίος ήταν ο Δημήτρης Μωραΐτης με 25 πόντους, 8 ασίστ και 7 κλεψίματα, ενώ 19 πόντους είχε ο Γιώργος Καλαϊτζάκης και 18 ο Γιώργος Καμπερίδης.
Η ελληνική ομάδα άρχισε μουδιασμένα (2-7), αλλά συνήλθε άμεσα και λίγο πριν συμπληρωθεί το δεκάλεπτο έφτασε στο 21-11 διατηρώντας τον έλεγχο μέχρι το ημίχρονο (48-41). Η Εθνική φρόντισε να κρατήσει σε απόσταση τους Ουκρανούς ξεφεύγοντας με δώδεκα (77-65) στην τρίτη περίοδο, αλλά (μετά και την αποβολή του Γ. Καλαϊτζάκη) αντεπιτέθηκαν και 43’’ πριν το τέλος πλησίασαν στον πόντο (93-92) με τρίποντο του Κόζακ και στα 12,6’’ ο Σάνον με 2/2 βολές ισοφάρισε (94-94). Στην τελευταία κατοχή της τέταρτης περιόδου ο Μωραΐτης δεν κατάφερε να σκοράρει και το ματς πήγε στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο η ελληνική ομάδα ήταν ψύχραιμη, κυριάρχησε και έφτασε στη νίκη.
Δεκάλεπτα: 23-18, 48-41, 77-65, 94-94, (πρτ.) 109-98

Ελλάδα (Λιμνιάτης): Π. Καλαϊτζάκης 16 (6 ριμπ., 4 ασίστ), Καμπερίδης 18 (4 κλεψ.), Καμπουρίδης 9, Κουφόπουλος, Νικολαΐδης 2, Αρνόκουρος 5, Μπάλος, Δομπρογιάννης 14 (6 ριμπ.), Γ. Καλαϊτζάκης 19 (8 ριμπ., 4 ασίστ), Μωραΐτης 25 (8 ασίστ, 7 κλεψ.), Πιλάβιος 1.

πηγή: sport-fm.gr