Νικηφόρα πρεμιέρα για την Εθνική στο Nations League! (VIDEO)

Η Εθνική Ελλάδας νίκησε 0-1 την Εσθονία για την 1η αγωνιστική του Nations League με σκόρερ τον Φορτούνη. Η εικόνα της Εθνικής δεν ήταν καλή στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ωστόσο στο πρώτο 25λεπτο οι Έλληνες παίκτες έπαιξαν ωραίο ποδόσφαιρο. Ο Μάνταλος και ο Μπάρκας έπαιξαν σε ολόκληρο τον αγώνα, πιάνοντας υψηλά στάνταρ απόδοσης, ενώ ο Μπακασέτας μπήκε στο 50′ στη θέση του Μήτρογλου, ο οποίος αισθάνθηκε ενοχλήσεις.
Η Εθνική ξεκίνησε καλά και μόλις στο 4ο λεπτό ο τερματοφύλακας της Εσθονίας, Ακσαλού απέκρουσε τετ α τετ του Μάνταλου. Στο 14′ ο Φορτούνης έβαλε το μοναδικό γκολ του αγώνα με ωραίο πλασέ, μετά από ασίστ του Μήτρογλου. Στο 25′ ο Μπάρκας απέκρουσε ένα ωραίο σουτ του Βασίλιεφ. Στο 40′ ο Φορτούνης έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και στο 81′ ο Ακσαλού απέκρουσε σουτ του μεσοεπιθετικού του Ολυμπιακού. Στο 90+1′ ο Ακσαλού είπε όχι σε τετ α τετ του Φορτούνη, μετά από ωραία κάθετη του Μάνταλου.
Επόμενο ματς για την Ελλάδα απέναντι στην Ουγγαρία την Τρίτη στις 21:45.
Οι συνθέσεις του αγώνα:
Εσθονία: Ακσαλού, Πικ, Καμς, Ανιέρ (65’ Ζενιόβ), Βίμαν, Βασίλιεβ, Λουτς (85’ Πούρι), Μετς, Ντμιτρίεβ, Μπαράνοβ, Οϊάμα (80’ Ταμ).
Ελλάδα: Μπάρκας, Μανωλάς, Τοροσίδης, Λυκογιάννης, Παπασταθόπουλος, Μπουχαλάκης (78’ Τζιόλης), Κουρμπέλης, Πέλκας (90+1’ Κουλούρης), Μάνταλος, Φορτούνης, Μήτρογλου (50’ Μπακασέτας)