Τρομερή ανατροπή και τελικός για την Ρίβερ Πλέιτ

Επική πρόκριση στον τελικό του Κόπα Λιμπερταδόρες πήρε η Ρίβερ Πλέιτ, μέσα στο Πόρτο Αλέγκρε, κόντρα στη Γκρέμιο, καθώς επικράτησε 2-1 με γκολ-πέναλτι στο 90’+5′.

Στον πρώτο ημιτελικό, που έγινε στο “Μονουμεντάλ”, η Γκρέμιο είχε πάρει σοβαρό προβάδισμα πρόκρισης, αφού είχε νικήσει 1-0. Στη ρεβάνς και μπροστά στον κόσμο της, προηγήθηκε στο 36ο λεπτό με τον Γκόμεζ, αυξάνοντας τις πιθανότητες να είναι εκείνη στον τελικό.

Ωστόσο, στη συνέχεια έχασε ευκαιρίες και η Ρίβερ Πλέιτ κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Μπορέ στο 82ο λεπτό. Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων έγινε η φάση που έκρινε το ματς. Ο Σκόκο σούταρε, η μπάλα έφυγε ψηλά και οι παίκτες της Ρίβερ Πλέιτ διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι. Ο διαιτητής έκανε χρήση του VAR, διαπίστωσε πως ο Μπρεσάν είχε κάνει χέρι, έδειξε την άσπρη βούλα, ο Μαρτίνες εκτέλεσε εύστοχα και η Ρίβερ Πλέιτ με το τελικό 1-2 πήγε τελικό.

Μάλιστα, η Γκρέμιο τελείωσε το ματς με δέκα παίκτες, αφού αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Μπρεσάν για έντονη διαμαρτυρία.

Τώρα, είναι πολύ πιθανό το Superclasico στον τελικό του Κόπα Λιμπερταδόρες, αφού στον άλλον ημιτελικό η Μπόκα Τζούνιορς έχει νικήσει 2-0, εντός έδρας, την Παλμέιρας.

Πηγή: aek365.com