Απίστευτη νίκη σε νεκρό χρόνο ο ΠΑΟΚ

Σε ένα δραματικό ματς, ο ΠΑΟΚ νίκησε 83-82 τη Ναντέρ στην Πυλαία χάρη σε με εύστοχη βολή του Βαγγέλη Μαργαρίτη σε νεκρό χρόνο και πέτυχε την πρώτη του νίκη σε τέσσερις αγωνιστικές στο BCL, αφήνοντας τη γαλλική ομάδα στο ίδιο ρεκόρ.
Ο «Δικέφαλος» έφτασε στο +10 στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο πλήρωσε πάλι την κακή του άμυνα και έμεινε πίσω -7 από τα τρίποντα των Γάλλων, το ματς έφτασε στην «κόψη του ξυραφιού» και στο 79-82 τέσσερις βολές, τρεις από Ζάρα και η καθοριστική μία του αρχηγού, έδωσαν μία παλικαρίσια νίκη στον «Δικέφαλο».
Σε όλα αυτά καθοριστική ήταν η παρουσία των Ζάρα με 18 και Χρυσικόπουλου με 15 πόντους. Για τους Γάλλους, ξεχώρισαν οι Γιουσκεβίτσιους με 19 και Πάλσον με 16 πόντους.
Ο ΠΑΟΚ βρήκε τις λύσεις μέσα στη ρακέτα και προηγήθηκε 5-2 στην αρχή της αναμέτρησης. Οι περιφερειακοί των Γάλλων βρήκαν τις λύσεις και με 6-0 σερί προηγήθηκαν 8-5 και με τα μακρινά σουτ διατηρούσαν το +2 με +3 σε εκείνο το διάστημα, μαζεύοντας και τα ριμπάουντ στα άστοχα σουτ των παικτών του Ηλία Παπαθεοδώρου. Με 4-0 σερί, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 14-13 και το ματς πήγαινε πόντο πόντο πλέον και με 4-0 σερί του “Δικεφάλου” το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 20-18.
Τα τρίποντα του ΠΑΟΚ τον έφεραν στο 28-20 στην αρχή της δεύτερης περιόδου με πολλές επιθετικές επιλογές για τον «Δικέφαλο» σε αυτό το διάστημα. Ο ΠΑΟΚ διατηρούσε ένα +5 με +7, όμως τα περιφερειακά σουτ των φιλοξενούμενων κρατούσαν τη Ναντέρ μέσα στο ματς. Ο Χάτσερ έκανε το 34-25 και ο Αθηναίου το 37-27, όμως ορισμένες κακές επιλογές μέσα στη γαλλική ρακέτα έδωσαν την ευκαιρία στη Ναντέρ να πλησιάσει στο καλάθι και το ημίχρονο να ολοκληρωθεί στο 41-35.

Στην αρχή της τρίτης περιόδου, ο ΠΑΟΚ διατηρούσε ένα +6 και έφτασε στο 46-42. Τα δύο συνεχόμενα τρίποντα της Ναντέρ έφεραν το 46-48 και το ματς ξεκίναγε από την αρχή πάλι. Ο Ζάρας με τρίποντο έδωσε ξανά προβάδισμα στον ΠΑΟΚ και με 4-0 σερί οι Γάλλοι έφτασαν στο +3. Ο ΠΑΟΚ δεν έβρισκε λύσεις και η Ναντέρ έφτασε στο +5 με σωστές επιλογές, όμως ο ΠΑΟΚ μείωσε με 4-0 σερί και το τριαντάλεπτο ολοκληρώθηκε 53-54.
Η Ναντέρ διατηρούσε ένα +1 με +3 στην αρχή της τέταρτης περιόδου, με την αστοχία να κυριαρχεί για αμφότερες τις ομάδες σε αυτό το διάστημα. Στο 57-58, τα τρίποντα της Ναντέρ την έφεραν στο 57-64. Τα τρίποντα των Γκος και Ζάρα μείωσαν μέχρι το -2, όμως η Ναντέρ διατηρούσε το +2 με +4 με τις βολές. Το τρίποντο του Γκος μείωσε σε 72-73. Ο Γιουσκεβίτσιους έκανε το 72-76, όμως το 4-0 σερί από τους Χρυσικόπουλο και Ζάρα έφερε το 76-76. Ο Πάλσον έκανε το 76-78 και ο Γκάρετ αποχώρησε με πέντε φάουλ. Ο Πάλσον με μία βολή έκανε το 76-79 και ο Κόνιαρης αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο.
Ο Γκος δεν τον μιμήθηκε σε ελεύθερο τρίποντο και ισοφάρισε σε 79-79, αφού νωρίτερα αστόχησε σε τρίποντο ο Γιουσκεβίτσιους. Ο Μαργαρίτης έκανε φάουλ στον Ουότερς και αυτός ευστόχησε σε δύο βολές και έκανε το 79-81. Ο Γκος αστόχησε σε τρίποντο της απελπισίας και ο Σέγκλιν με μια βολή έκανε το 79-82. Ο Ζάρας κέρδισε φάουλ σε τρίποντο σε 11’’ και ευστόχησε και στις τρεις βολές, κάνοντας το 82-82. Ο Ουότερς αστόχησε σε λέι απ και ενώ φαινόταν πως θα πηγαίναμε σε παράταση, ο Μαργαρίτης κέρδισε φάουλ σε νεκρό χρόνο και με 1/2 βολές έδωσε τη νίκη με 83-82.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-18, 41-35, 53-54, 83-82

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Τζόουνς 7 91), Κόνιαρης, Μαργαρίτης 5 (6 ριμπάουντ), Τέπιτς, Ζάρας 18 (4/4 τρίποντα), Αθηναίου 3 (1), Χρυσικόπουλος 15 (1), Γκάρετ 2, Γκος 11 (3), Χάτσερ 10 (6/6 βολές), Μορέιρα 12, Σχίζας

ΝΑΝΤΕΡ (Ντοναντιέ): Γιουσκεβίτσιους 19 (5/10 τρίποντα), Πάλσον 16 (3), Σένγκλιν 10 (1), Τρέντγουελ 4, Oυότερς 14 (1/1 τρίποντο, 7/9 βολές), Κάρνε, Γκαμπλ 4, Ινβερνίτσι, Κονατέ 15 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πανσά