Τέλος το αρνητικό σερί της Χετάφε – Νίκησε την Βαγιεκάνο

Μετά από 4.5 χρόνια, η Χετάφε νίκησε ξανά στην έδρα της Ράγιο Βαγιεκάνο, επικρατώντας 2-1 στο μαδριλένικο ντέρμπι, και επέστρεψε στις νίκες έπειτα από τέσσερις αγωνιστικές.

Πολύ μέτριο το πρώτο ημίχρονο με τη Χετάφε να απειλεί στο 4ο λεπτό όταν ο Αραμπαρί βγήκε τετ α τετ αλλά ο τερματοφύλακας Αλμπέρτο Γκαρθία τον σταμάτησε. Από εκείνο το σημείο, οι φιλοξενούμενοι δεν απείλησαν, αλλά ούτε και οι παίκτες της Ράγιο κατάφεραν να φτάσουν με αξιώσεις στα αντίπαλα καρέ, έχοντας να επιδείξουν μόνο ένα μακρινό σουτ του Αντβίνκουλα στο 43ο λεπτό. Καλύτερη, ποιοτικά, η εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου. Στο 53′, η Ράγιο είχε δοκάρι σε σέντρα του Εμπάρμπα και λίγο αργότερα η Χετάφε σκόραρε δύο φορές σε διάστημα τριών λεπτών. Στο 64′ βγήκε σέντρα από τα αριστερά από τον Αντούνιες και ο Φουλκέρ με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έκανε το 0-1. Στο 67′ ξανά σέντρα από τα αριστερά, από το Μολίνα αυτή τη φορά, και ο Ακιέμε έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 0-2. Η Ράγιο θέλησε να αντιδράσει, βγήκε μπροστά και στο 74ο λεπτό μείωσε σε 1-2. Ο Ακιέμε έβγαλε σέντρα και ο Ντε Τομάς έπιασε με τη μία το σουτ νικώντας τον τερματοφύλακα Σόρια. Ωστόσο, μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου δεν έκανε κάτι αξιόλογο για να φτάσει στην ισοφάριση, έμεινε με δέκα παίκτες στις καθυστερήσεις, δεύτερη κίτρινη στον Τρέχο και έτσι αγνοεί τη νίκη εδώ και πέντε αγωνιστικές, με αποτέλεσμα να παραμένει χαμηλά στη βαθμολογία.
ΡΑΓΙΟ ΒΑΓΙΕΚΑΝΟ: Γκαρθία, Αντβίνκουλα, Γκάλβεζ, Ζόρντι Αμάτ, Ακιέμε, Κομεσάνια, Εμπάρμπα (82′ Χάβι Γκέρα), Τρέχο, Ιμπουλά (82′ Πότζο), Άλβαρο Γκαρθία (65′ Μπεμπέ), Ντε Τομάς
ΧΕΤΑΦΕ: Σόρια, Νταμιάν Σουάρες, Τζένε, Καμπρέρα, Αντούνιες (82′ Μπρούνο), Μαξίμοβιτς, Αραμπαρί (90’+3′ Μίκελ), Φουλκέρ, Αμάτ, Μολίνα, Άνχελ (67′ Μάτα)
Πηγή: aek365.com