Μεγάλο διπλό για Μπασκόνια

Με 5 παίκτες να πετυχαίνουν διψήφιο αριθμό πόντων και έχοντας εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας (32/59 εντός παιδιάς) για εκτός έδρας παιχνίδι, η Μπασκόνια έφτασε -όπως και πέρσι- σε σπουδαίο διπλό (79-87) στο «άντρο» της Ζαλγκίρις, η οποία απογοήτευσε με την απόδοσή της. Ντέρμπι για 25 λεπτά το παιχνίδι, ωστόσο οι Βάσκοι πάτησαν γκάζι στο τελευταίο κομμάτι και έφτασαν στη νίκη.
Εξαιρετικός για τους νικητές ο Γκρέιντζερ, που είχε 15 πόντους με 5/7 τρίποντα, ακολούθησαν σε απόδοση οι Σενγκέλια (12 πόντοι, 6 ριμπάουντ), Σιλντς (14 πόντοι), Τζάνινγκ (11 πόντοι), Χουέρτας (11 πόντοι). Από την ομάδα του Γιασικεβίτσιους ξεχώρισε ο γκαρντ Γουόλτερς, που σημείωσε 19 πόντους και μοίρασε 5 ασίστ.
Στα πρώτα λεπτά φάνηκε πως το παιχνίδι θα ήταν ιδιαιτέρως αμφίρροπο. Η Ζαλγκίρις προηγήθηκε 10-9 στο 6’, ωστόσο η Μπασκόνια απάντησε με σερί 6-0 για να βρεθεί στο +5 (10-15) ένα λεπτό αργότερα. Εντούτοις, οι Λιθουανοί ανέβασαν στροφές και με ένα επιμέρους σκορ 11-3 πέρασαν μπροστά 21-18 (9’). Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τους γηπεδούχους στο +2 (24-22), με τον γκαρντ Γουόλτερς να έχει πετύχει τους 10 από τους 24 συνολικά πόντους της ομάδας του.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συνέχισαν να βαδίζουν χέρι-χέρι (34-34 στο 17’), όμως οι Βάσκοι ξέφυγαν κάπως στο σκορ (37-42 στο 19’). Δύο εύστοχες βολές του Μιλάκνις «έγραψαν» το 39-42 στο τέλος του ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να έχουν πολύ καλά ποσοστά στα εντός παιδιάς.
Όσο ισορροπημένο ήταν το πρώτο 20λεπτο, άλλο τόσο διαφορετική ήταν η τρίτη περίοδος, που εξελίχθηκε σε… παράσταση για ένα ρόλο. Πιο συγκεκριμένα, η
Μπασκόνια έστησε… πάρτι στο παρκέ εκμεταλλευόμενη τη χαλαρότητα της άμυνας των γηπεδούχων και τις λανθασμένες επιλογές τους στην επίθεση: το 46-46 του 24’ μετατράπηκε σε 49-59 τρία λεπτά αργότερα. Η ομάδα του Μαρτίνεθ διατήρησε διψήφια διαφορά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (53-63), στο οποίο έβαλε τις βάσεις για τη νίκη της.
Στην τέταρτη και καθοριστική περίοδο οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους ξεκίνησαν φορτσάτοι και με ένα σερί 4-0 μείωσαν σε 57-63 (31’). Παρ’ όλα αυτά, οι Βάσκοι πάλι αντέδρασαν και με δύο διαδοχικά τρίποντα από Γκρέιντζερ, Σενγκέλια απομακρύνθηκαν 12 πόντους (57-69 στο 32’), που ήταν η μεγαλύτερη διαφορά τους στο παιχνίδι.
Με δύο τρίποντες «βόμβες» από τον φοβερό και τρομερό Γκρέιντζερ στο τέλος της επίθεσης, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 17 πόντους (59-76 στο 34’) και ουσιαστικά «καθάρισαν» την υπόθεση-νίκη. Η Μπασκόνια συνέχισε να διατηρεί διαφορά πάνω από 15 πόντους (66-83 στο 37’), όμως κάπου εκεί αφυπνίστηκε η Ζαλγκίρις και με ένα 6-0 σερί μείωσε σε 72-83 (38’).
Ένα μεγάλο καλάθι του Σιλντς «έκοψε» τα πόδια των Λιθουανών (72-85 με δύο λεπτά να απομένουν). Εντούτοις, οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και «έτρεξαν» σερί 7-0 για να μειώσουν στους 6 πόντους (79-85) με 30 δευτερόλεπτα για τη λήξη του αγώνα. Οι Βάσκοι δεν έχασαν όμως την ψυχραιμία τους και με 2/2 βολές του Χουέρτας σφράγισαν τη νίκη τους (79-87).
Τα δεκάλεπτα: 24-22, 39-42, 53-63, 79-87.
Πηγή: sport-fm.gr