Τρίποντη ραψωδία και νίκη για την Βασίλισσα

Η ΑΕΚ αγωνίστηκε στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου” με αντίπαλο το Περιστέρι για τον δεύτερο αγώνα στη σειρά των μικρών τελικών και πήρε τη νίκη με 71-79. Τα πολλά εύστοχα τρίποντα (ειδικά από Γιορκ και Σάκοτα) ήταν αυτά που έδωσαν τη νίκη στην Ενωση.
Στην πρώτη περίοδο, οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος, μια μικρή χαλάρωση όμως στο τελευταίο λεπτό, έφερε το Περιστέρι μπροστά στο σκορ στο τέλος του δεκαλέπτου με 18-17.
Στην δεύτερη περίοδο, το Περιστέρι είχε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια, καθώς η ΑΕΚ αδυνατούσε να σκοράρει με οποιονδήποτε τρόπο πέρα από τρίποντα. Χαρακτηριστικό είναι ότι οι 15 πόντοι που πέτυχε η Βασίλισσα στο δεύτερο δεκάλεπτο προήλθαν από τρίποντο, με το ημίχρονο να λήγει 39-32.
Στην τρίτη περίοδο το Περιστέρι έφτασε την διαφορά στο +8 (45-37) όμως τότε ξεκίνησε ένα μεγάλο σερί της ΑΕΚ με απανωτά εύστοχα τρίποντα. Ως εκ τούτου στο τέλος της περιόδου, η Ενωση προηγήθηκε με 52-59.
Στο τελευταίο και καθοριστικό δεκάλεπτο η Βασίλισσα έιχε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια, έφτασε τη διαφορά και σε διψήφιο αριθμό και εν τέλει έφτασε στη νίκη με 71-79.
Πλέον, στο κιτρινόμαυρο στρατόπεδο στρέφουν την προσοχή τους στον τρίτο αγώνα της σειράς, την Πέμπτη στο ΟΑΚΑ στις 19:30.