Σοβαρέυτηκε και κέρδισε η ΑΕΚ

Αν και δυσκολεύτηκε αρκετά στα πρώτα 15 λεπτά της αναμέτρησης, η ΑΕΚ κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Κύμης κι έφτασε στη νίκη με 96-92.

Η ομάδα της Χαλκίδας μπήκε φουριόζα στο παρκέ και πήρε από την αρχή το προβάδισμα, κλείνοντας την πρώτη περίοδο μπροστά με 17-24.

Στην δεύτερη περίοδο συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, η ΑΕΚ ήταν νωθρή και εμφανώς εκτός ρυθμού. Οταν η Κύμη έφτασε στο +12 (24-36), ο Λούκα Μπάνκι κάλεσε τάιμ άουτ και έκτοτε η ομάδα μεταμορφώθηκε, έκανε ένα σερί 22-0 και πήγε στα αποδυτήρια με διαφορά 11 πόντων, 48-37.

Στην τρίτη περίοδο η Βασίλισσα διατήρησε τον ίδιο ρυθμό, δεν κατάφερε όμως να ξεφύγει ακόμα περισσότερο, κλείνοντας το δεκάλεπτο μπροστά με 69-61.

Η τελευταία περίοδος εξελίχθηκε σε θρίλερ καθώς η Κύμη κατάφερε να μειώσει στους 4, 89-85 2 λεπτά πριν το τέλος όμως η ΑΕΚ κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 96-92.

Πλέον στην ΑΕΚ στρέφουν την προσοχή τους στον αγώνα του επόμενου Σαββάτου με τον Ηφαιστο στη Λήμνο.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Τζέιμς 10, Σάκοτα 10, Τσαλμπούρης, Ματσιούλις 14, Λαρεντζάκης 9, Τίγκας, Μωραΐτης 5, Γκρίφιν 12, Σαντ Ρος 9, Ρογκαβόπουλος, Γιαννόπουλος 11 και Χάντερ 16.

Κύμη (Κουτσός): Χόρτον 18, Σαγκς 18, Λιούις 26, Ουάσινγκτον 6, Γερομιχαλός, Καρινιάουσκας 14,Τσιάρας, Πουλιανίτης 4, Ουίλιαμς 5, Μαργέλης, Μαραγκός 1 και Μητσιμπόνας.