“Δια πυρός και σιδήρου” πέρασε η ΑΕΚ από τα Πηγάδια!

Έφερε τούμπα το ματς στην Ξάνθη σε 3 λεπτά η ΑΕΚ! (vids)

Με αλλαγές κατέβηκε η ΑΕΚ στα «πηγάδια» με τον Μανόλο Χιμένεθ να σχηματίζει το 4-2-3-1 με τους Αλμπάνη και Κλωναρίδη στα άκρα και τον Πόνσε στην κορυφή της επίθεσης.
Στο 24’ ο Μπαριέντος εκτελεί το φάουλ από δεξιά, ο Αλμέιδα πιάνει την κεφαλιά, δεν προκαλεί πρόβλημα στον Τσιντώτα που μάζεψε τη μπάλα. Έξι λεπτά αργότερα ο Γκάλο έκανε τη σέντρα με τον Μάνταλο να πιάνει εκτός ισορροπίας μια κεφαλιά που μπλόκαρε εύκολα ο γκολκίπερ της Ξάνθης. Στο 32’ η Ξάνθη άνοιξε το σκορ μετά από μακρινή σέντρα του Κασάδο με τον Κάστρο να νικά το αμυντικό δίδυμο της Ένωσης που μπερδεύτηκε.

Λίγα λεπτά πριν το ημίχρονο ο Γκάλο και πάλι έκανε τη σέντρα με τον Μάνταλο να βγαίνει στην πλάτη της άμυνας της Ξάνθης αλλά δεν κατάφερε να πάρει τη κεφαλιά. Στο 40’ ο Αλμπάνης προσπάθησε να απειλήσει με σουτ όμως η μπάλε έφυγε άουτ ενώ η καλή ευκαιρία για την ΑΕΚ χάθηκε στο 44’ όταν ο ο Ζίβκοβιτς έχασε τη μπάλα με τον Αλμπάνη να καθυστερεί να τελειώσει φάση από το ύψος του πέναλτι.
ΤΟ ΓΥΡΙΣΕ ΜΕ ΠΟΝΣΕ!

Η ΑΕΚ μπήκε ακόμη πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο παίζοντας καλή μπάλα και έψαχνε από τα πρώτα λεπτά την άμεση ισοφάριση! Στο 52’ η πρώτη μεγάλη ευκαιρία με τον Χουλτ να κάνει τη σέντρα και τον Μάνταλο να πιάνει τη κεφαλιά «ψαράκι» που μπλόκαρε εν τέλει ο Ζίβκοβιτς. Πέντε λεπτά αργότερα ο Μάνταλος διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι σε μαρκάρισμα του Καμαρά. Ο Αφρικανός άπλωσε το χέρι του, όμως ο Διαμαντόπουλος έκρινε ότι πρέπει να συνεχιστεί το ματς. Λίγο αργότερα ο Μάνταλος με ωραία κάθετη βρίσκει τον Χουλτ με τον Σουηδό από αριστερά να δοκιμάζει το σουτ και τον γκολκίπερ της Ξάνθης να απομακρύνει σε κόρνερ.

Δέκα λεπτά αργότερα ήρθε η ισοφάριση για την ΑΕΚ μετά από κόρνερ του Μάνταλου που έγινε με πάσα στον Λιβάγια. Ο αρχηγός της ΑΕΚ ξανά πήρε τη μπάλα έκανε τη σέντρα αλλά ήταν κακή. Ο Κοβάτσεβιτς ωστόσο αντί ν’ απομακρύνει την μπάλα, τη έφερε στην περιοχή, και ο Οικονόμου με υπέροχη προβολή κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα. Στην αμέσως επόμενη φάση μάλιστα η ΑΕΚ καταφέρνει να φέρει το ματς τούμπα καθώς μετά από εξαιρετική σέντρα του Γκάλο από τα δεξιά ο Πόνσε κοντρολάρει με το στήθος και απευθείας με σουτ έκανε το 2-1 για τον δικέφαλο παγώνοντας τα «πηγάδια». Στο 75’ ο Λιβάγια έκανε την κάθετη πάσα αριστερά για τον Πόνσε, ο Αργεντινός βγήκε ταχύτατα, πρόλαβε και τον Ζίβκοβιτς, «έσπασε» στον Χουλτ, αλλά ο Κοβάτσεβιτς απομάκρυνε σε κόρνερ. Η Ξάνθη είχε μια καλή στιγμή πριν το τέλος του αγώνα με τον Μπρίτο να κάνει το σουτ με το αριστερό εντός περιοχής το οποίο πέρασε άουτ. Το ματς όμως δεν τελείωσε εκεί! Η Ένωση κατάφερε να βάλει ένα ακόμα τέρμα στις καθυστερήσεις όταν Μάρκο Λιβάγια έβγαλε μόνο του τον Λούκας Μπογέ, με τον Αργεντινό να πλασάρει τον Ζίβκοβιτς και με τη βοήθεια του δοκαριού να διευρύνει το προβάδισμα της Ένωσης.

Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαριέντος, Λισγάρας, Αλμέιδα, Κασάδο, Κοβάτσεβιτς, Ντίρεσταμ, Καμαρά (74’ Μελιόπουλος), Ουίλιαμ (78’ Μπρίτο), Γέντρισεκ (59’ Καντά), Κάστρο.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Γκάλο, Σβάρνας, Οικονόμου, Χουλτ, Αλέφ, Γαλανόπουλος (79’ Σιμόες), Μάνταλος, Κλωναρίδης (55’ Λιβάγια), Αλμπάνης (66’ Μπογέ), Πόνσε.

ΚΑΡΤΕΣ

Κίτρινες: 27’ Γκάλο, 59’ Γέντρισεκ, 60’ Μάνταλος, 86’ Λιβάγια, 90’ Μπογέ, 90+ Μπαριέντος, 90+ Κάστρο