Όταν η ΑΕΚ υπέταξε την μεγάλη Ίντερ!(Photos & Video)

29 Σεπτέμβριου 1971: ΑΕΚ – Ίντερ 3-2

Μια μέρα σαν σήμερα πριν 47 χρόνια η ΑΕΚ κέρδιζε στη Ν. Φιλαδέλφεια την μεγάλη Ίντερ των Φακέτι, Ματσόλα και Μπονινσένια για το UEFA CUP. Μια νίκη που προκάλεσε αίσθηση και πολύ ντόρο παρά το γεγονός του αποκλεισμού της Ένωσης.

Η ομάδα του Μπράνκο Στάκοβιτς είχε ηττηθεί με 4-1 στο Μιλάνο και άπαντες γνώριζαν πόσο δύσκολο θα ήταν να ανατραπεί αυτό το αποτέλεσμα στον επαναληπτικό της Νέας Φιλαδέλφειας. Ο Δικέφαλος όμως δεν έπεσε αμαχητί, δεν μπήκε να παίξει, απλά για να…παίξει. Η ΑΕΚ του Μίμη Παπαϊωάννου έδειξε από την αρχή του παιχνιδιού πως θα παλέψει για ό,τι καλύτερο για να αποχαιρετήσει με το κεφάλι ψηλά το ευρωπαικό ταξίδι για εκείνη τη σεζόν.

Οι κιτρινόμαυροι κατάφεραν και υπέταξαν εκείνη τη μεγάλη ομάδα της Ίντερ, με τον Νικολαίδη στο 89ο λεπτό να κάνει το 3-2 χαρίζοντας μια τεράστια νίκη στην ΑΕΚ, η οποία θα μνημονευόταν σχεδόν 50 χρόνια μετά και θα συνεχίζουν να τη θυμούνται πολλά χρόνια ακόμα.

Μια νίκη που δεν συνδυάστηκε με πρόκριση, αλλά ήταν περισσότερο ψυχολογικής σημασίας και έδωσε τεράστια χαρά και ευχαρίστηση στον κόσμο της ΑΕΚ που γέμισε ασφυκτικά το “Νίκος Γκούμας”.

Για την ιστορία, το σκορ άνοιξε για τους ιταλούς ο “θρύλος” Ματσόλα. Στο 29′ η ΑΕΚ ισοφάρισε με τον Βεντούρη και στο 45′ ο Μίμης Παπαϊωάννου έδωσε το προβάδισμα στην Ένωση. Στο 2ο ημίχρονο η ΑΕΚ έχασε αρκετές ευκαιρίες, όμως τη μπάλα στα δίχτυα κατάφερε να στείλει ο Μπονινσένια για την Ιντερ. Το ματς φαινόταν πωςθα λήξει ισόπαλο…μέχρι να έρθει ο Κώστας Νικολαίδης λίγο πρίν τη λήξη να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.
Η πρώτη νίκη της ΑΕΚ απέναντι σε ιταλικό σύλλογο!

Θυμίζουμε πως η Ίντερ εκείνη τη χρονιά έφτασε εώς το τελικό της εν λόγω διοργάνωσης. Κάτι που κάνει τη νίκη της Ένωσης ακόμη σπουδαιότερη!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

AEK: Κωνσταντινίδης, Κεφαλίδης, Θεοδωρίδης, Τριανταφύλλου (26′ Νικολαΐδης), Καραφέσκος (56′ Νικολάου), Λαβαρίδης, Βεντούρης, Ψυμόγιαννος, Παπαεμμανουήλ, Παπαϊωάννου, Πομώνης.

IΝΤΕΡ: Μπορντόν, Τζουμπερντόνι, Φακέτι, Μπούρνιτς, Μπεντίν, Οριάλι, Κόρσο, Μπερτίνι, Ματσόλα, Ζαΐρ, Μπονινσένια
Προπονητής: Ινβερνίτσι