Παγκόσμια Βασίλισσα, πέρασε στον τελικό!

Η Βασίλισσα της Ευρώπης έδειξε τα δόντια της και στο Διηπειρωτικο και ξεπέρασε πολύ πιο εύκολα από το αναμενόμενο την Σαν Λορέντζο με 64-86 και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό με μόνο στόχο την κούπα.

Αξιοσημείωτη ήταν η παρουσία 150 φίλων της ΑΕΚ στην εξέδρα που εκαναν το Ρίο ένα μικρό ΟΑΚΑ.

Η ΑΕΚ ήταν εντυπωσιακή στο πρώτο ημίχρονο επιθετικά και αμυντικά και άφησε λίγα περιθώρια στην ομάδα από την Αργεντινή που σκόραρε μόλις 13 πόντους σε κάθε περίοδο ενώ η Βασίλισσα σκόραρε 18 και 27 αντίστοιχα (13-18, 26-45).

Στην τρίτη περίοδο η Σαν Λορέντζο ήταν καλή επιθετικά αλλά όχι αμυντικά και σκόραρε 28 πόντους και δέχτηκε 23.
Ενώ η τέταρτη περίοδος ήταν εύκολα διαχειρήσιμη για την ΑΕΚ που πήρε την νίκη με 64-86.

Ο αγώνας:

Ο Σαντ Ρος έβαλε το πρώτο καλάθι του αγώνα και έκανε το 0-3 στο 8:15 όμως στο 6:55 η Σαν Λορέντζο έκανε σερί 6-0 και πήρε προβάδισμα με 6-3. Από το -5(12-7) η Βασίλισσα με 9-0 μπήκε μπροστά στο σκορ με 12-16 και η περίοδος έληξε με 13-18.

Στο πρώτο 1:30 του δεκαλέπτου η ΑΕΚ με τα τρίποντα του Σαντ Ρος και του Σάκοτα και δύο βολές του Κλεμέντ έκανε το 15-24 τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου και ο Χάντερ με έμμεσο τρίποντο και ο Γκρίφιν με λέι απ ανέβασε την διαφορά στο +21(19-40).
Ο Χάντερ με δύο εύστοχες βολές λίγο μετά εκτόξευσε την ΑΕΚ στο +23(22-45) και το ημίχρονο βγήκε μπροστά την ΑΕΚ με 26-45.

Για άλλη μια φορά με τρίποντο της ΑΕΚ ξεκίνησε και η τρίτη περίοδος από τον Θίοντορ αυτή την φορά. Η Σαν Λορέντζο έπειτα έκανε μια αντεπίθεση και μείωσε στους 12(40-52). Η Βασίλισσα βρήκε την δίοδο προς το καλάθι με κύριους εκφραστές τους Θίοντορ και Τζέιμς.
Η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα με εναλλαγές στο σκορ μεταξύ των 14 – 17 πόντων και το τέλος ευνοϊκό για την συνέχεια του ματς με 54-68.

Η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστική το παιχνίδι πήγε με το ρυθμό του Δικεφάλου και η διαφορά 6 λεπτά πριν το τέλος ήταν στο +18 (58-76) υπέρ του.
Ο Σάκοτα με τρίποντο δύο λεπτά πριν τι φινάλε ισοφάρισε την μεγαλύτερη διαφορά του παιχνιδιού με +23 (60-83) ενώ ο Μωραΐτης με εκ νέου τρίποντο έστειλε το ματς στο +26(60-86).

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 26-45, 54-68, 64-86

Οι συνθέσεις:

Σαν Λορέντζο: Κλεμέντ 2, Τάκερ 16, Λο Γκρίπο, Σιμς 1, Μάτα 8, Αγκίρε 7, Φιέλερουπ 6, Βιλντόζα, Καλφάρι 7, Άντονι 14, Μεγίνσε 2