Ούτε τώρα νίκη η Ένωση… Λευκή ισοπαλία στο ντέρμπι

ΑΕΚ και Παναθηναϊκός κόλλησαν στο 0-0 σε ένα ντέρμπι που δεν προσέφερε πολύ θέαμα!

Η Ένωση ξεκίνησε το ματς με τους: Μπάρκα, Γκάλο, Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκη, Σιμόες, Γαλανόπουλο, Μπακασέτα, Λιβαΐα, Μπογέ, Πόνσε.

Ένα πρώτο ημίχρονο που δεν είχε κάποια ιδιαίτερη φάση για τους Κιτρινόμαυρους καθώς δεν απείλησαν τον Διούδη, εκτός από ελάχιστες φάσεις. Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ είχε την κατοχή αλλά δεν κατάφερε σε καμία περίπτωση να την εκμεταλλευτεί.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε σχεδόν καμία αλλαγή καθώς η εικόνα της Ένωσης δεν άλλαξε την εικόνα της. Οι παίκτες του Μανόλο Χιμένεθ έδειχναν πως ήθελαν να σπάσουν την άμυνα του Παναθηναϊκού αλλά εν τέλει δεν το κατάφεραν.

Ο αγώνας:

Στο 3΄ο Μπακασέτας εκτέλεσε ένα φάουλ δυνατά αλλά ο Διούδης μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια. Στο 16΄ο Πόνσε σούταρε εντός περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 24΄ ο Μακέντα βρέθηκε απέναντι στον Μπάρκα, υπό την πίεση του Μπακάκη, προσπάθησε να κρεμάσει τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 40΄ ο Κάτσε σούταρε εκτός περιοχής αλλά δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Μπάρκα.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου στο 47΄ο Μπακασέτας εκτέλεσε ένα φάουλ, ο Σιμόες έπιασε μια κεφαλιά αλλά αυτή κατέληξε λίγο άουτ! Στο 52΄ ο Πόνσε πέρασε δύο παίκτες, πάτησε περιοχή και το σουτ που επιχείρησε κατέληξε κόρνερ έπειτα από επέμβαση του Διούδη. Στο 74΄ ο Λιβάϊα έπιασε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Κουλιμπαλί και πέρασε χιλιοστά δίπλα από το δοκάρι του Διούδη.

Στο 82΄ ο Μπακασέτας πάτησε περιοχή από τα αριστερά αλά ο Διούδης μπλόκαρε το σουτ του Έλληνα παίκτη. Στο 87΄ ο Κουρμπέλς έπιασε μια κεφαλιά εντός περιοχής αλλά πέρασε λίγο άουτ. Στο 89΄ ο Γκάλο έβγαλε μια σέντρα, ο Λιβάϊα έπιασε μια κεφαλιά αλλά ο Διούδης απέκρουσε εντυπωσιακά!