Νικήτρια σε ματς θρίλερ η Βασίλισσα

Η Βασίλισσα βγήκε νικήτρια με  83-82 σε ένα ματς θρίλερ καθώς ο μαχητικός Προμηθέας έβαλε δύσκολα στον Λούκα Μπάνκι και τους παίκτες του!

Στην αρχή του παιχνιδιού η ομάδα του Λούκα Μπάνκι βγήκε νωθρά και επέτρεψε στον Προμηθέα να ελέγξει το παιχνίδι. Στη συνέχεια όμως έφερε τον αγώνα στα μέτρα της και με πρωταγωνιστές τους Σαντ Ρος και Λαρεντζάκη κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ και να το κρατήσει μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Η αρχή του δευτέρου μισού περιείχε μια επανάληψη του πρώτου καθώς η Βασίλισσα εμφάνισε πολλά προβλήματα αλλά κατάφερε πάλι να βρει το ρυθμό της αν κι ο Προμηθέας τη δυσκόλεψε μέχρι και το τελευταίο λεπτό. Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι έφυγε νικήτρια από το πρώτο ματς της σειράς και θέλει άλλες δύο νίκες για να φτάσει στον τελικό.
Ο αγώνας:

Η Βασίλισσα είχε στην αρχική της πεντάδα τους: Γιορκ, Σαντ Ρος, Θίοντορ, Τζέιμς και Χάντερ.

Η ΑΕΚ μπήκε με το δεξί και έκανε το 2-0 με τον Θίοντορ αλλά ο Προμηθέας πήρε προβάδισμα στο σκορ με 2-10. Η Βασίλισσα όμως μείωσε τη διαφορά στους τέσσερις (6-10). Στη συνέχεια ο Σαντ Ρος έβαλε μπροστά στην ΑΕΚ αφού έκανε το 14-13 με δικό του τρίποντο. Ο Λαρεντζάκης με τρίποντο έκανε το 24-20. Το οποίο ήταν και σκορ δεκαλέπτου.
Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με γκολ-φάουλ του Θίοντορ ο οποίος έκανε το 27-20. Ο Προμηθέας μείωσε τη διαφορά όμως ο Σαντ Ρος, με τρίποντο, έκανε το 32-27. Πέντε λεπτά πριν το ημίχρονο ο Λαρεντζάκης, με 2/2 βολές, έκανε το 38-30. Έπειτα ο Σάκοτα με τρίποντη βόμβα έγραψε το 41-32. Με μπάζερ τρίποντο ο Θίοντορ διαμόρφωσε το σκορ ημιχρόνου (52-47).
Ο Προμηθέας, με το ”καλημέρα” της τρίτης περιόδου, πέρασε μπροστά με 54-57. Ο Σάκοτα με
1/2 βολές έκανε το 57-57. Έπειτα από αντιαθλητικό φάουλ, εις βάρος του Προμηθέα, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 61-59. Στη συνέχεια ο Χάντερ έκανε το 65-59. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με φοβερό κάρφωμα του Χάντερ και το σκορ στο 69-61.
Στις πρώτες δύο φάσεις του τέταρτου δεκαλέπτου η ΑΕΚ βρέθηκε μπροστά με εννιά πόντους διαφορά (73-64). Ο Προμηθέας μείωσε πάλι όμως τη διαφορά και έφτασε στον πόντο (73-72). Η ομάδα της Πάτρας βρέθηκε να προηγείται 75-77 τρία λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού. Ο Χάντερ με 1/2 έκανε το 78-79. Ο Θίοντορ με 1/2 έκανε το 83-82.