Κακή εμφάνιση και ήττα για τη Βασίλισσα

Κατώτερη των περιστάσεων παρουσιάστηκε απέναντι στον Πανιώνιο η ΑΕΚ και μοιραία γνώρισε τη δεύτερη σερί ήττα στο πρωτάθλημα, με 78-74.
Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δυο ομάδες νωθρές στα πρώτα 4-5 λεπτά, μετά όμως ο Πανιώνιος με μπροστάρη τον Νώντα Παπαντωνίου πάτησε γκάζι και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 21-18.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξε η εικόνα του αγώνα, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ακόμη και με 15 πόντους διαφορά (39-24) και το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 47-35.
Στην τρίτη περίοδο, ο Πανιώνιος βρέθηκε να προηγείται με 19 πόντους διαφορα (57-38) όμως η ΑΕΚ έκανε μια μίνι αντεπίθεση και μείωσε στους 10 (57-47) στα μισά του δεκαλέπτου. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 62-57 καθώς η Βασίλισσα με μπροστάρηδες τους Σάκοτα, Μωραΐτη και Λαρεντζάκη μείωσε τη διαφορά στους 5 πόντους.
Στο τελευταίο και κρίσιμο δεκάλεπτο η ΑΕΚ έφτασε τον Πανιώνιο στο σκορ (65-64 και 76-74 στο 38′) και μπήκε γερά στη διεκδίκηση της νίκης, η οποία δεν ήρθε ποτέ όμως καθώς στα κρίσιμα σουτ οι παίκτες της ΑΕΚ αστόχησαν.
Πλέον στην ΑΕΚ στρέφουν την προσοχή τους στην αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ το επόμενο Σάββατο (20/4, 16:45).