Και τώρα Λαμία για την φουριόζα ΑΕΚ

Με τον Μανόλο Χιμένεθ να αφήνει στον πάγκο τους Σιμόες, Γκάλο και Μάνταλο, η ΑΕΚ κέρδισε τον Παναιτωλικό με 4-0 για την 26η αγωνιστική της Superleague.

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ προσπάθησε να κυριαρχήσει, έχοντας την κατοχή στη μεγαλύτερη διάρκεια του ημιχρόνου, δεν κατάφερε όμως να δημιουργήσει ευκαιρίες. Στην πρώτη τελική που έκανε η ομάδα, σκόραρε, με τον Μάριο Οικονόμου να πιάνει κεφαλιά μετά από σέντρα του Τάσου Μπακασέτα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ για την Ενωση καθώς στο 50′ ο Αλέξανδρος Μαλής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του μετά από γύρισμα του Κλωναρίδη. Μετά η ΑΕΚ έκανε συντήρηση ενόψει του ημιτελικού με την Λαμία, αυτό όμως δεν την εμπόδισε να βάλει ακόμα δυο γκολ, με τον Μπογέ στο 82′ και με τον Γαλανόπουλο στο 84′, φτάνοντας τον δείκτη του σκορ στο 4-0.

Πλέον στο κιτρινόμαυρο στρατόπεδο στρέφουν την προσοχή τους στον πρώτο ημιτελικό με τη Λαμία, την Τετάρτη στις 21:30 στο ΟΑΚΑ.

ΑΕΚ (Χιμένεθ): Μπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου, Σβάρνας, Χουλτ, Κρίστισιτς, Γαλανόπουλος, Κλωναρίδης (76′ Γκάλο) Μπογέ, Μπακασέτας (52′ Μάνταλος) και Λιβάγια (67′ Αλμπάνης).

Παναιτωλικός (Δέλλας): Κυριακίδης, Μαρινάκης (76′ Λιάβας), Μαλής, Μιχάι, Αμαράλ, Πάουλο (53′ Τσιγγαράς), Λουσέρο, Μανά (64′ Γκούγκα), Μάζουρεκ, Ντίας και Μπαΐροβιτς.