Uncategorized

Ήττα στην Πάτρα για την μέτρια ΑΕΚ

Η ΑΕΚ δεν ήταν καλή σε μεγάλο μέρος της αναμέτρησης και γνώρισε την ήττα από τον Προμηθέα, στην Πάτρα με 74-65. Το τρίτο παιχνίδι της σειράς θα διεξαχθεί την Δευτέρα στο ΟΑΚΑ, εκεί όπου η Ένωση θα θελήσει να κάνει το 2-1.
Στην πρώτη περίοδο οι δυο ομάδες ξεκίνησαν αρκετά νωθρά, με κακές επιθετικές επιλογές και ως εκ τούτου το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το φτωχό 13-11 υπέρ της Βασίλισσας.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Προμηθέας με απανωτά τρίποντα πήρε προβάδισμα στο σκορ. Σε εκείνο το χρονικό σημείο βγήκε μπροστά ο Γκέιμπ Γιορκ, ο οποίος με 8 πόντους έφερε την ΑΕΚ μπροστά με +6, 25-31. Εν τέλει το ημίχρονο έκλεισε με τις δυο ομάδες ισόπαλες, 34-34.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ για τα πρώτα 5 λεπτά της τρίτης περιόδου, τότε όμως ο Προμηθέας με συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα από Λίποβι, Κασελάκη και Χολ, έφτασε την διαφορά στο +9, 57-48, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 57-49.
Στην τέταρτη περίοδο ο Προμηθέας αύξησε τη διαφορά και έφτασε να προηγείται ακόμα και με 12 πόντους διαφορά, 63-51. Σε εκείνο το σημείο βγήκαν μπροστά οι Σαντ Ρος, Χάντερ και Θίοντορ και η ΑΕΚ κατόρθωσε να μειώσει σε 65-61, στα 3 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Όμως η αντεπίθεση έμεινε στη μέση κι έτσι ήρθε η ήττα με 74-65.
Πλέον, στο κιτρινόμαυρο στρατόπεδο στρέφουν την προσοχή τους στην τρίτη αναμέτρηση με τον Προμηθέα, την Δευτέρα 3 Ιουνίου, στις 19:30, στο ΟΑΚΑ.