Φιλοδώρησε τον Ατρόμητο και αλλάζει ψυχολογία

Η Ένωση πέρασε εύκολα στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας καθώς φιλοδώρησε τον Ατρόμητο και το σκορ σταμάτησε στο 3-0!

Το πρώτο ημίχρονο ήταν άκρως Κιτρινόμαυρο καθώς η Ένωση είχε τον πλήρη έλεγχο. Ευτύχησε να προηγηθεί με το φανταστικό γκολ του Πόνσε και είχε τουλάχιστον δύο ακόμα στιγμές που θα μπορούσε να διευρύνει το προβάδισμα.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε κάποια διαφορά καθώς ο επιθετικός μονόλογος της ΑΕΚ συνεχίστηκε και η πρόκριση ήρθε με εύκολο τρόπο. Την σκυτάλη των γκολ ανέλαβε ο Πέτρος Μάνταλος καθώς σκόραρε δις.

Ο αγώνας:

Η ένωση ξεκίνησε τον αγώνα με τους: Μπάρκα, Γκάλο, Τσόσιτς, Οικονόμου, Μπακάκη, Σιμόες, Άλεφ, Μπακασέτα, Μάνταλο, Λιβαΐα, Πόνσε.

Στο 4′ ο Ουάρντα εκτέλεσε από πλάγια ένα φάουλ, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά, και ο Μπάρκας απέκρουσε όμορφα στη γωνία του. Στο 8′ ο Γκάλο εκτέλεσε δυνατά ένα φάουλ και ο Θεοδωράκης είπε όχι εντυπωσιακά, αφού η μπάλα βρήκε πρώτα στο δοκάρι. Στο 11′ ο Πόνσε άνοιξε το σκορ έπειτα από ένα αριστουργηματικό τελείωμα εντός περιοχής.

Στο 17′ ο Γκάλο σούταρε από πλάγια αλλά ο τερματοφύλακας του Ατρομήτου μπλόκαρε. Στο 22′ ο Πόνσε χόρεψε την άμυνα του Ατρομήτου αλλά ο Θεοδωράκης είπε όχι στο σουτ του Αργεντινού. Στο 36′ ο Γκάλο επιχείρησε ένα σουτ εκτός περιοχής που κατέληξε λίγο άουτ. Στο 44′ ο Γκάλο πάτησε περιοχή, πάσαρε στον Λιβαΐα, αλλά αυτός τράνταξε το δοκάρι με την προβολή του.

Στο 51′ ο Πέτρος Μάνταλος πάτησε περιοχή, τελείωσε σωστά και έγραψε το 2-0. Δύο λεπτά μετά, πάλι ο αρχηγός, σούταρε εκτός περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 55′ πάλι ο ίδιος παίκτης βρέθηκε με τη μπάλα εντός περιοχής αλλά σημάδεψε το δοκάρι.

Στο 58′ ο Ενσικουλού εκμεταλλεύτηκε την άστοχη έξοδο του Μπάρκα, τσίμπησε την μπάλα, αλλά ο παίκτης των φιλοξενούμενων πλάσαρε άουτ. Στο 61′ ο Μάνταλος βρέθηκε, σε πλάγια θέση, απέναντι στο τέρμα αλλά ο Θεοδωράκης έδιωξε σε κόρνερ. Στο 71′ ο Μάνταλος, εκμεταλλεύτηκε στο έπακρον την τέλεια επιθετική ανάπτυξη της ομάδας και έγραψε το 3-0. Στο 88′ ο Κριστίτσιτς πάτησε περιοχή, πλασάρε ωραία, αλλά ο Θεοδωράκης έδιωξε σε κόρνερ με υπερπροσπάθεια.