Επιβλητική η ΑΕΚ, διέλυσε τον Προμηθέα!

Η ΑΕΚ στα πλαίσια της 17ης αγωνιστικής της Μπάσκετ Λιγκ αντιμετώπισε τον Προμηθέα Πατρών στο κλειστό του Νίκος Γκάλης παίρνοντας εμφατική νίκη με 83-62 μπροστά σε 6.000 οπαδούς της, οι οποίοι ήρθαν να την αποθεώσουν με αφορμή και την κατάκτηση του διηπειρωτικού κυπέλλου.

Η Βασίλισσα μπήκε στην αρχή του αγώνα μουδιασμένα πετυχαίνοντας μόνο δύο πόντους στα πρώτα 5 λεπτά ενώ αντιθέτως ο Προμηθέας ήταν πιο αποτελεσματικός παίρνοντας προσωρινά προβάδισμα στο σκορ. Στο υπόλοιπο μισό της πρώτης περιόδου η Ένωση άρχισε σιγά σιγά να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα με βασικό πρωταγωνιστή της τον Γιόνας Ματσιούλις και έτσι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να την βρίσκει μπροστά με 21-18.

Η ΑΕΚ στην δεύτερη περίοδο συνέχισε δυναμικά και με σημαντικά καλάθια από την γραμμή των τριών πόντων αύξησε την διαφορά της στο συν 10, όντας η κυρίαρχη στο παρκέ με ολοκληρωτικό μπάσκετ και κορυφαίο της τον Μάλκομ Γκρίφιν. Η άμυνα των κιτρινόμαυρων λειτούργησε επίσης πολύ καλά κλείνοντας τους διαδρόμους των πατρινών προς το καλάθι και αναγκάζοντας τους σε αίρμπολ, κλείνοντας έτσι το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα 42-28.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Βασίλισσα να βρίσκεται στο ίδιο τέμπο έχοντας αυξήσει πλέον την διαφορά της στους δεκαπέντε πόντους και με τους Χάντερ και Θίοντορ να κάνουν ότι θέλουν στο παρκέ με τον πρώτο μάλιστα να καρφώνει θεαματικά έπειτα από αλει ουπ πάσα του δεύτερου και να αποθεώνονται από τον κόσμο στις εξέδρες, ο οποίος ήταν καταιγιστικός δημιουργώντας μια εκρηκτική ατμόσφαιρα στου κλειστό του Ν. Γκάλης.

Η τελευταία περίοδος θα ξεκινήσει με την Ένωση να είναι μπροστά στο σκορ με 61-53 και όλα να δείχνουν πως ο αγώνας θα τελειώσει με μεγάλη διαφορά υπέρ της. Ο Ντέλροι Τζέιμς αυτή την φορά ήταν από τους διακριθέντες, με τον Ματσιούλις όμως να καρφώνει θεαματικά σε τρομερή φάση στα πρώτα δύο λεπτά της περιόδου και να συνεχίζει σε τρομερό ρυθμό. Οι παγκόσμιοι πρωταθλητές συνέχισαν χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα και “πάτησαν” τον αδύναμο Προμηθέα με 83-62.