Δεν τα κατάφεραν για 3η σερί χρονιά!

Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 1-0 από τον ΠΑΟΚ και υπέστη τη τρίτη ήττα σε ισάριθμους τελικούς τα τελευταία χρόνια, μη καταφέρνοντας να κατακτήσει το κύπελλο Ελλάδας.

Έχοντας τη τελευταία της ευκαιρία να πάρει κάτι από τη φετινή χρονιά, η Ένωση μπήκε στο γήπεδο χωρίς πάθος και πίστη με αποτέλεσμα να χάσει από τον ΠΑΟΚ για τρίτη σερί χρονιά και να βλέπει την ομάδα της Θεσσαλονίκης να κατακτάει το τρόπαιο.
Ο Μανόλο Χιμένεθ παρέταξε την ομάδα με τους καλύτερους παίκτες που είχε στη διάθεση του, ποντάροντας στην ομοιογένεια που είχαν αποκτήσει οι συγκεκριμένοι ποδοσφαιριστές μετά τα καλά αποτελέσματα του προηγούμενου μήνα. Κάτι τέτοιο όμως δε συνέβη απόψε, αφού οι παίκτες της Ένωσης δεν μπορούσαν να βρούνε τη λύση και να απειλήσουν την εστία του Πασχαλάκη.
Κι εκεί όπου όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα πάνε στο ημίχρονο με το σκορ στο 0-0, μία αδράνεια στο κέντρο της άμυνας έφερε το γκολ για τον ΠΑΟΚ, με τον Τσούμπα Άκποπ να βάζει μπροστά την ομάδα του στο σκορ, δίνοντας της το πλεονέκτημα για το δεύτερο ημίχρονο.
Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ ήταν αναγκασμένη να ανέβει και να πιέσει την αντίπαλη ομάδα με στόχο το τέρμα της ισοφάρισης, ωστόσο οι παίκτες της ομάδας δεν έβρισκαν τους χώρους που θα ήθελαν προκειμένου να απειλήσουν την αντίπαλη εστία.
Η πρώτη αλλαγή από τον Μανόλο Χιμένεθ ήταν ο Ροντρίγκο Γκάλο, θέλοντας να εκμεταλλευτεί τα ανεβάσματα και τα στημένα του Βραζιλιάνου μπακ, ωστόσο τίποτα δεν άλλαξε. Θέλοντας να γεμίσει και την αντίπαλη περιοχή, ο Ισπανός προπονητής πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Μπογέ, ωστόσο οι παίκτες του ΠΑΟΚ έκλεισαν καλά τον Αργεντινό και δεν τον άφησαν να δημιουργήσει το παιχνίδι της Ένωσης, ενώ τις αλλαγές συμπλήρωσε και ο Κώστας Γαλανόπουλος.

ΑΕΚ (Μ. Χιμένεθ, 4-2-3-1): Μπάρκας, Μπακάκης (80’ Γαλανόπουλος), Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Κρίστισιτς (76΄Μπογέ), Σιμόες, Μπακασέτας (71’ Γκάλο), Λιβάγια, Μάνταλος, Πόνσε
ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου, 4-2-3-1): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Κάνιας, Σάκχοφ, Ζαμπά (66’ Λημνιός), Πέλκας (80’ Ολιβέϊρα), Μπίσεσβαρ (90’+ Ινγκασον), Ακπομ