Σαν σήμερα: Νίκη με… cojones κόντρα στον ΠΑΟΚ

ΑΕΚ - ΠΑΟΚ 1-0

Στην περσινή μαγική χρονιά του πρωταθλήματος μετά από 24 ολόκληρα χρόνια, καθοριστικό ρόλο έπαιξε το γεγονός πως η ΑΕΚ δεν είχε ούτε μία ήττα στα ντέρμπι. Συνολικά είχε απολογισμό 4 νίκες και 2 ισοπαλίες. Μία από τις 4 νίκες τις έκανε ένα χρόνο πριν σαν σήμερα με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ στο Ολυμπιακό Στάδιο, κάτω μάλιστα ύπο δύσκολες συνθήκες. Αρχικά, η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ είχε δώσει, τρεις μέρες πριν, μια εξαντλητική 90λεπτη μάχη στο Σαν Σίρο, κόντρα στην μεγάλη Μίλαν (0-0). Σαν να μην έφταναν αυτό η ΑΕΚ θα μείνει, μόλις στο 8ο λεπτό, ύστερα από την αποβολή του Αραούχο. με απευθείας κόκκινη, με 10 παίχτες. Τα…καρύδια, ωστόσο, εκείνης της ομάδας ήταν μεγάλα. Στην πρώτη της ευκαιρία ουσιαστικά η ΑΕΚ θα ανοίξει το σκορ. Ο Σιμόες με τη μία έβγαλε τη σέντρα και ο Λιβάγια μόνος του στη μικρή περιοχή δεν είχε πρόβλημα να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα (στο 25′). Οι ισορροπίες αποκαταστάθηκαν στο 35′ όταν ο Σαμπράνο είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ δεν απείλησε αλλά ούτε και απειλήθηκε, ο ΠΑΟΚ αποδείχθηκε για ακόμη μία φορά κατώτερος των περιστάσεων στην Αθήνα, με αποτέλεσμα η Ένωση να πάρει μία καθοριστική νίκη, όπως αποδείχθηκε στη συνέχεια, για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

5/11/50 Παναθηναϊκός 2-4 (Πρωτάθλημα Αθήνας –η ΑΕΚ αιχμαλώτισε τον Παναθηναϊκό με τρία γκολ από τους Μαρόπουλο, Πατάκα και Κουντούρη στο πρώτο επτάλεπτο, ενώ ο Λαζαρίδης «αποτελείωσε» τον Παναθηναϊκό με το 1-4 στις αρχές του β’ ημιχρόνου)

5/11/61 Φωστήρας-ΑΕΚ 0-1 (Α’ Εθνική –νίκη με πέναλτι του Νεστορίδη, έξι ματς χωρίς ήττα και με γκολ 16-0!)

5/11/78 Εθνικός-ΑΕΚ 3-1 (Α’ Εθνική – η ΑΕΚ καταδικάστηκε από δύο γκολ στο τελευταίο πεντάλεπτο )

5/11/03 Αϊντχόβεν-ΑΕΚ 2-0 (Τσάμπιονς Λιγκ –η ΑΕΚ έχασε εύκολα, αλλά έπρεπε να της έχει μετρήσει γκολ και να έχει μειώσει σε 2-1 όταν η μπάλα πέρασε τη γραμμή σε σουτ του Τσιάρτα)

5/11/05 ΑΕΚ-Καλλιθέα 2-0 (Α’ Εθνική)

5/11/07 ΑΕΚ-ΟΦΗ 4-0 (Α’ Εθνική –επιβλητική εμφάνιση, από τις καλύτερες της σεζόν με το κλεμμένο πρωτάθλημα)

5/11/09 ΑΕΚ- ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ 2-2 (Γιουρόπα Λιγκ –η ΑΕΚ προηγήθηκε με τον Μπλάνκο στο πρώτο λεπτό, αλλά οι Λευκορώσοι ανέτρεψαν το σκορ και ο Μαντούκα ισοφάρισε στο 38’)

5/11/2016 ΑΕΚ-Ατρόμητος 2-2

5/11/2017 ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 1-0