Άλωσε την Γαλλία η Βασίλισσα!

Μεγάλο διπλό για την ΑΕΚ, η οποία πέρασε νικηφόρα από την Γαλλία, επικρατώντας με 80-90 της Ντιζόν για την 4η αγωνιστική του Basketball Champions League και φτάνοντας στην 3η της συνεχόμενη νίκη στην εν λόγω διοργάνωση. Κακό πρώτο ημίχρονο για την Ένωση, η οποία έκανε πολλά λάθη στην άμυνα και δεν έπαιζε ορθολογικό μπάσκετ. Ωστόσο, έβγαλε φοβερή αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο και εν τέλει έφτασε στην νίκη. Αχτύπητο δίδυμο για την Βασίλισσα ο Χάντερ με 25 πόντους, 11 ριμπάουντ και 12/12 εντός πεδιάς και ο Λαρεντζάκης με 10 πόντους και 9 ασίστ. Πολύ καλό ματς και από τους Μέις, Ματσιούλις, Σαντ Ρος και Σάκοτα. Επόμενο ματς για την ΑΕΚ το Σάββατο στην Πυλαία κόντρα στον ΠΑΟΚ για τα προημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας.
Η εξέλιξη του ματς

Η ΑΕΚ μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση με τους Γάλλους. Με δύο τρίποντα του Σαντ Ρος η Ένωση προηγήθηκε με 5-10 και 11-15. Ωστόσο η Ντιζόν, με ρεσιτάλ τριπόντων και ευστοχίας, πήρε προβάδισμα με 24-19. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με φοβερό μπάζερ μπίτερ του Σάκοτα και σκορ 24-22.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με την ίδια ευστοχία για τους Γάλλους. Ο Εμεγκάνο πήρε από το χέρι την Ντιζόν και με προσωπικά καλάθια την οδήγησε στο 33-24. Με τρίποντο του πρώην παίκτη του Ρεθύμνου, Άρνολντ, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 36-24 και η διαφορά έφτασε στους 12 πόντους, με την ΑΕΚ να έδειχνε ανήμπορη να αντιδράσει. Οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι συνέχισαν τα παιδαριώδη λάθη και ο Ντούσαν Σάκοτα αστόχησε σε πολλά ελεύθερα τρίποντα. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 46-38.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μία εντελώς διαφορετική ΑΕΚ και με φοβερό μπάσκετ σε άμυνα και επίθεση από πλευράς «κιτρινόμαυρων». Με τον Χάντερ να κάνει πάρτι στις δύο ρακέτες, το σκορ έφτασε στο 48-47, με την Ντιζόν να παίρνει τάιμ άουτ. Με διαδοχικά τρίποντα των Μέις και Ματσιούλις και το σερί της ΑΕΚ της να φτάνει το 16-0 (!), οι φιλοξένουμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ με +12 και 51-63. Με την Ένωση να παίρνει το ένα επιθετικό ριμπάουντ μετά το άλλο και τον Χάντερ να φτάνει τους 21 πόντους και τα 8 επιθετικά ριμπάουντ, το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 61-70 για την ΑΕΚ.
Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με μία μικρή αντίδραση της Ντιζόν και τάιμ άουτ του Μπάνκι στο 65-70. Ωστόσο η ΑΕΚ διατήρησε την συγκέντρωσή της και με οδηγό την καλή άμυνα της τρίτης περιόδου και διαδοχικά τρίποντα των Γκρίφιν και Σάκοτα, έμεινε μπροστά στο σκορ με 67-81. Ο Λαρεντζάκης αποβλήθηκε με δύο αντιαθλητικά φάουλ και ο Σαντ Ρος έκανε το 74-86 με απίθανο τρίποντο στην λήξη της επίθεσης. Οι παίκτες της Ντιζόν παράτησαν τον αγώνα και τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Ο Χάντερ συνέχισε να οργιάζει, κάνοντας το 79-90 και φτάνοντας τους 25 πόντους. Ο αγώνας τελείωσε με βολές της Ντιζόν και τελικό σκορ 80-90.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 46-38, 61-70, 80-90

Ντιζόν (Λενάμ): Τσασάνγκ 18 (7/8 δίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ), Εμεγκανό 13 (3/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Χόλστον 20 (4), Λελούπ 3 (1), Γουέρ 14 (6/8 δίποντα), Άρνολντ 3 (1), Ζουλιέν 5 (1), Λουμ, Πίρσον 4 (1/6 δίποντα)

ΑΕΚ (Μπάνκι): Γκρίφιν 5 (1), Χάντερ 25 (12/12 δίποντα, 11 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Ματσιούλις 10 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ρατάν-Μέις 15 (3/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/5 βολές), Σαντ-Ρος 10 (3), Γιαννόπουλος, Λαρεντζάκης 10 (3/4 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μωραΐτης 2, Σάκοτα 11 (3/10 τρίποντα), Ρόμπερσον 2