Ιστορικές αναμετρήσεις με τους Ούγγρους!

Κάνουμε άλλη μια μικρή αναδρομή στο παρελθόν σε ένα αφιέρωμα σε μερικές στιγμές όπου η ΑΕΚ ήρθε αντιμέτωπη με Ουγγρικές ομάδες.Γράφει η Μαρία Λουίζα Μηχολιά!

Θα πάμε αρκετά πίσω στα χρόνια του μεσοπολέμου όπου και ξεκινούν οι αναμετρήσεις με τους Ούγγρος .Τον Ιούνιο του 1933 η Ένωση με το 3-3 στο τότε ποδηλατοδρόμιο του Φαλήρου (σημερινό Καραΐσκάκη) διέκοψε τον τίτλο “αήττητη” που κουβαλούσε για τρία χρόνια η Κίσπεστ Χόνβεντ! Εκείνη την χρονιά βρέθηκε στην 7η θέση του Ουγγρικού Πρωταθλήματος που ήταν εάν από τα ισχυρότερα στη Ευρώπη. Η ισοπαλία ήταν ένα μεγάλο επίτευγμα για την ΑΕΚ όπου μαζί με ποδοσφαιριστές και φιλάθλους πανηγύρισε και ο Τύπος!

Μεταφερόμαστε στο 1972 και στις αναμετρήσεις για το Κύπελλο ΟΥΕΦΑ.Η κλήρωση φέρνει στον δρόμο της Ένωσης την Σαλγκοταριάν. Στην πρώτη αναμέτρηση εντός έδρας η ΑΕΚ σκοράρει στο πρώτο, κιόλας λεπτό με τον Λάκη Νικολάου και συνεχίζει με ακόμη δυο στο 42′ και στο 56′ με εκτελεστές Βιτσέντε και Νικολαΐδη. Οι Ούγγροι κατάφεραν να μειώσουν σε 3-1 στο 90′ με εκτέλεση πέναλτι. Στην ρεβάνς ,στα χώματα της Ουγγαρίας , οι γηπεδούχοι θα σκοράρουν πρώτοι και θα πανηγυρίσουν για την προσωρινή πρόκριση  στο 56′. Οι κιτρινόμαυροι δεν έχουν πει την τελευταία τους λέξη και έτσι στο 87′ για ακόμη μια φορά ο Λάκης Νικολάου σκοράρει και δίνει στην ομάδα του την πρόκριση.

Για την χρονιά 1983-84 η κλήρωση στην διοργάνωση ,για το κύπελλο κυπελλούχων Ευρώπης, καλεί την ΑΕΚ να αντιμετωπίσει την ισχυρή ουγγρική Ούιπεστ, με 7 συνεχόμενους τίτλους πρωταθλήτριας. Στην πρώτη αναμέτρηση η ΑΕΚ ξεκινά δυναμικά και κλείνει το ματς με  δύο γκολ υπέρ της! Στην ρεβάνς τα πράγματα δεν κύλησαν όπως θα περίμενε… Από το 12ο λεπτό η Ένωση μένει πίσω με δύο γκολ των Ούγγρων και στο 39ο λεπτό ταμπλό γράφει 3-0. Στο 74′ ο Βλάχος δίνει ελπίδες στους κιτρινόμαυρους στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα όμως λίγο αργότερα το τέταρτο γκολ της Ούιπεστ θα αφήσει εκτός θεσμού την ΑΕΚ, για εκείνη την χρονιά..

Δεκατέσσερα χρονιά αργότερα η ΑΕΚ, θα επιστρέψει τα τέσσερα γκολ στους Ούγγρου! Το 1998 η κλήρωση για το Κύπελλο ΟΥΕΦΑ παραδίδει την Φερεντσβάρος. Στο πρώτο ματς τα πράγματα δεν ήταν ευνοϊκά ξανά για την ΑΕΚ .Το πρώτο ημίχρονο λήγει με το σκορ 2-0. Όλοι περίμεναν την ανατροπή .Πέναλτι υπέρ της Φερεντσβάρος στο 55′ και το αποτελείωμα στο ’83 επανέφερε μνήμες της χρονιάς του 83. Η ΑΕΚ όμως δεν το βάζει ,ποτέ,κάτω! Στις καθυστερήσεις ο Νικολαΐδης στο 91′ και Σέμπουε στο 94′ μειώνουν την διαφορά και κρατούν δυνατές τις ελπίδες της πρόκρισης. Ρεβάνς στην Νέα Φιλαδέλφεια και το σκόρ ανοίγει ο Νικολαΐδης από το 8ο κιόλας λεπτό ενώ εκτελεί 2 πέναλτι στο 13′ και στο 25′. Οι Ούγγροι δεν ξέρουν πως να αντιδράσουν ενώ η ΑΕΚ πιέζει όλο και περισσότερο την εστία τους! Στο δεύτερο μέρος του αγώνα την μπάλα στα δίχτυα στέλνει ο Δώνης στο 65′ . Το σκορ 4-0 και η ΑΕΚ κλείνει την πρόκριση!
Την επόμενη χρονιά στον δρόμο της ΑΕΚ η Ουγγαρία για μια ακόμη φορά! Αναφερόμαστε στο Κύπελο του ΟΥΕΦΑ του 1999-00 και η Ένωση αφού έχει αποκλείσει την Τορπέντο Κουταΐσι περνά στον δεύτερο γύρο και είναι ενάντια στην ΜΤΚ Βουδαπέστης. Στο εκτός έδρας η ΑΕΚ έβαλε τα δυνατά της και μείωσε το τελικό αποτέλεσμα σε 2-1. Η Ρεβάνς έλαβε χώρα στην Αθήνα και με τις δύο ομάδες να παίζουν σκληρά για να κερδίσουν την πρόκριση στους ομίλους ! Το πέναλτι του 75ου λεπτού έδωσε το εισιτήριο στην ΑΕΚ!

Φυσικά ακόμη ένα Κύπελλο ΟΥΕΦΑ την αμέσως επόμενη χρονιά 2000-2001.Η κλήρωση υποδεικνύει Βάσας! Στο ‘Νεπ Στάντιουμ” ο αγώνας θα λήξει ισόπαλα 2-2. Η Νέα Φιλαδέλφεια θα πανηγυρίσει ξανά  με την ΑΕΚ να κερδίζει την πρόκριση με δύο γκόλ!