Μίλησε η πρωταθλήτρια!

Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη από τον ΟΦΗ σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και πήρε μια εύκολη εκτός έδρας νίκης με 3-0. Μπακασέτας, Γκάλο και Πόνσε τα γκολ. Αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού ο Ελντερ Λόπες, μένει να φανεί αν είναι σοβαρός ο τραυματισμός του.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με την ΑΕΚ να μπαίνει πιο δυνατά στην αναμέτρηση, με τον Πόνσε να χάνει δυο σημαντικές ευκαιρίες μέχρι να έρθει το γκολ από τον Τάσο Μπακασέτα στο 21′.

Η ΑΕΚ δεν επαναπάυτηκε και στο 33′ έκανε δυο τα τέρματά της με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ροντρίγκο Γκάλο, φάουλ το οποίο κέρδισε ο Κλωναρίδης και απέφερε την αποβολή του Δημήτρη Κομεσίδη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ προσπάθησε να βγάλει αντίδραση όμως στο 60ο λεπτό ο Πόνσε έγραψε το 3-0 το οποίο έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης, δίνοντας μια σημαντική νίκη στην Ενωση σε μια έδρα που παραδοσιακά την δυσκόλευε.

Πλέον, άπαντες στρέφουν την προσοχή τους στον αγώνα με την Μπενφίκα, την Τρίτη το βράδυ στο ΟΑΚΑ.

ΟΦΗ (Παπαδόπουλος): Σωτηρίου, Κομεσίδης, Μπολάκης, Ποτουρίδης, Μιχόγεβιτς, Κοροβέσης, Παπαστεριανός (67′ Νάστος), Πλατέλλας, Σασί (46′ Βουο), Κυριακίδης, Αραβίδης (67′ Κουτσιανικούλης).

ΑΕΚ (Ουζουνίδης): Μπάρκας, Γκάλο, Τσιγκρίνσκι, Τσόσιτς, Λόπες (72′ Χουλτ), Σιμόες, Γαλανόπουλος, Μπακασέτας, Κλωναρίδης (59′ Γιαννιώτας), Μάνταλος, Πόνσε (69′ Γιακουμάκης).