Καταδικαστική ήττα για την ΑΕΚ

Ηττα που την αφήνει μακριά από την κορυφή και με το ενάμισι πόδι εκτός διεκδίκησης του τίτλου, γνώρισε η ΑΕΚ στο Αγρίνιο από τον Παναιτωλικό με 2-1.

Η ΑΕΚ δεν μπήκε ουσιαστικά ποτέ στον αγωνιστικό χώρο και σε ένα καταστροφικό πρώτο ημίχρονο βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 27′, λίγα δευτερόλεπτα μετά από εσφαλμένα ακυρωθέν γκολ του Παναιτωλικού.

Χαρακτηριστικό της άσχημης εμφάνισης της ομάδας το γεγονός ότι η ΑΕΚ έχασε την πρώτη της ευκαιρία στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου όταν ο Κυριακίδης έδιωξε σε κόρνερ την κεφαλιά του Πόνσε.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε το ίδιο άσχημα για την ΑΕΚ καθώς ο Καμαρά πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ και έδωσε προβάδισμα δυο τερμάτων στην ομάδα του.

Η είσοδος των Μπογέ (με την έναρξη του ημιχρόνου) και του Κλωναρίδη στο 60ο λεπτό μετέβαλλε το σχήμα της ΑΕΚ αλλά και πάλι η ομάδα εμφάνισε αδυναμία στην δημιουργία φάσεων. Στο 77ο λεπτό ο Σιμόες μετά από κεφαλιά του Πόνσε μείωσε με κοντινή κεφαλιά και κράτησε την ομάδα του στη διεκδίκηση έστω του βαθμού της ισοπαλίας.

Ομως, μοιραία ήρθε η ήττα για την ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη που την αφήνει μακριά από την κορυφή.

Πλέον στο κιτρινόμαυρο στρατόπεδο συγκεντρώνονται για τον αγώνα με τον Αγιαξ την Τρίτη το βράδυ στο ΟΑΚΑ, για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Champions League.

Παναιτωλικός (Δέλλας): Κυριακίδης, Μαρινάκης, Ρότσα, Αργκους, Χαντάκιας, Ντίαζ, Λουσέρο, Μανά, Μάζουρεκ (86′ Λιάβας), Γουίλιαν, Καμαρά (67′ Μοράρ).

ΑΕΚ (Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης (78′ Γκάλο), Λαμπρόπουλος, Τσόσιτς, Χουλτ, Σιμόες, Αλεφ (60′ Κλωναρίδης), Μάνταλος, Μπακασέτας (46′ Μπογέ), Λιβάγια και Πόνσε.