Σίφουνας η ΑΕΚ, έκανε πάρτι στα Γιάννενα!

Τρομερή εμφάνιση από την ΑΕΚ που διέσυρε τον ΠΑΣ μέσα στα Γιάννενα με 4-0. Δύο γκολ ο Πόνσε, ένα ο Μάνταλος και ένα αυτογκόλ του Μιχαήλ.

Η ΑΕΚ μπήκε φουριόζα στον αγωνιστικό χώρο και ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο 4ο λεπτό όταν ο Μάνταλος ευστόχησε στο πέναλτι που κέρδισε ο Πόνσε από τον Αποστολόπουλο.

Μέχρι το 20ο λεπτό η Ένωση είχε δοκάρια σε προσπάθειες των Λιβάγια και Μπακασέτα και σε εκείνο το χρονικό σημείο ο Αλέξης Μιχαήλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, διπλασιάζοντας τα τέρματα της ΑΕΚ.

Στα τελευταία δύο λεπτά του πρώτου ημιχρόνου η ΑΕΚ βρήκε ακόμα δύο φορές τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Εζεκίελ Πόνσε, κλείνοντας το πρώτο μισό στο 4-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και η ΑΕΚ το μόνο που έπρεπε να κάνει ήταν να διατηρήσει το υπέρ της σκορ που διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο.

Στο 91ο λεπτό ο ΠΑΣ κέρδισε πέναλτι το οποίος εκτέλεσε ο Αθανασιάδης, όμως ο Μπάρκας με πολύ ωραία επέμβαση δεν επέτρεψε την παραβίαση της εστίας του.

Πλέον στο στρατόπεδο της Ενωσης στρέφουν την προσοχή τους στον αγώνα με τον Αστέρα Τρίπολης στο ΟΑΚΑ την Κυριακή.

Τρία δοκάρια είχε σήμερα η ΑΕΚ, με τους Λιβάγια, Μπακασέτα στο πρώτο ημίχρονο και Χουλτ στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, φτάνοντας συνολικά τα 16 στο πρωτάθλημα, ούσα μόνη πρώτη στη σχετική κατηγορία.

ΠΑΣ Γιάννενα: Βελλίδης, Αποστολόπουλος, Μιχαήλ, Λίλα, Μπουκουβάλας, Τζημόπουλος, Νικολιάς (76′ Νάουμετς), Παμλίδης (46′ Σιόντης), Γιάκος(83′ Ξύδας), Κριζμάν, Αθανασιάδης.

ΑΕΚ (Ουζουνίδης): Μπάρκας, Γκάλο, Μπακάκης (46′ Τσόσιτς), Τσιγκρίνσκι, Οικονόμου, Χουλτ, Αλεφ, Μάνταλος, Μπακασέτας (69′ Κρίστισιτς), Λιβάγια και Πόνσε (81′ Μπογέ).