Άλωσε την Νέα Σμύρνη η ΑΕΚ!

Η ΑΕΚ αντιμετώπισε τον Πανιώνιο εκτός έδρας για την 18η αγωνιστική της superleague.

Η πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι την έκαναν οι κυανέρυθροι, με τον Ντουρμισάι να σουτάρει μέσα από την περιοχή και τον Μπάρκα να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.Η πρώτη ευκαιρία για την ΑΕΚ συνδυαστικέ με γκολ, με τους Μάνταλο-Κλωναρίδη να συνδυάζονται άψογα και ο πρώτος με όμορφο πλασέ μέσα από την περιοχή να βάζει το γκολ. Η συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου δεν είχε κάτι εντυπωσιακό εκτός από ένα μακρινό σουτ του Μπακασέτα που πέρασε αουτ.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο κάνοντας αισθητή αμέσως την παρουσία της, με τον Γκάλο να σεντράρει και τον Οικονόμου να παίρνει την κεφαλιά και την μπάλα να περνάει λίγο αουτ.Περίπου στο 60ο λεπτό και με την ΑΕΚ σε εκείνο το σημείο του αγώνα είχε παραχώρηση χώρο στον Πανιώνιο, η ομάδα της Νέας Σμύρνης απείλησε με τον Ντουρμισάι να κάνει ένα μακρινό σουτ, αλλά με την μπάλα να περνάει λίγο αουτ. Μετά τις πολλές ευκαιρίες του Πανιωνίου η ΑΕΚ αντέδρασε και στο 90′ έκανε το 0-2 και ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι, με τον Έκι Πόνσε να πρεσάρει τον τερματοφύλακα του Πανιωνίου και αυτός να εμπίπτει στο λάθος.