Νίκη ψυχολογίας για την ΑΕΚ!

Η ΑΕΚ αντιμετώπισε στο Ολυμπιακό Στάδιο την Ξάνθη για την 12η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκ.

Η Ένωση μπήκε δυνατά το παιχνίδι πραγματοποιόντας την πρώτη της φάση στο 6ο λεπτό, με μακρινό σουτ του Γαλανόπουλου. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα μετά απο το κόρνερ ο Πόνσε πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 1-0. Σουτ εντός περιοχής του Πόνσε που αποκρούει ο Ζίβκοβιτς στο 27′. Μετά απο γρήγορη κούρσα του Κλωναρίδη απο την δεξιά πλευρά σούταρε στην εστία του Ζίβκοβιτς αλλα ο Σέρβος απέκρουσε εντυπωσιακά. Στο 35ο λεπτό ο Κλωναρίδης βάζει γκολ σε κενή εστία όμως ο βοηθός σηκώνει το σημαιάκι για οφσαιντ.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({

google_ad_client: “ca-pub-2691683486408955”,

enable_page_level_ads: true

});

Στο δευτερο ημίχρονο οι δυο ομάδες συνέχισαν με τον ίδιο αργό ρυθμό.Η πρώτη καλή φάση για την ΑΕΚ ήρθε στο 65 με τον Λιβάγια κάνει ένα σουτ εκτός περιοχής αλλα ήταν πολυ αδύναμο και μάζεψε ο τερματοφύλακας της Ξάνθης. Στην επόμενη του επαφή με την μπάλα, ο Λιβάγια έπιασε ένα σουτ που σταμάτησε στην δεξιά γωνια του Ζίβκοβιτς. Ακριβώς μετα ο Μάνταλος έπειτα απο τρίπλα μεσα στην περιοχή σουταρε στην αριστερή γωνία του τέρματος αλλα το σουτ ήταν πολύ αδύναμο. Και στο τέλος του αγώνα με «τσίμπημα» της μπάλας ο Λιβάγια κανει το 2-0.