Uncategorized

Δεν ξεκολλάει από την κορυφή η Βασίλισσα!

Ασταμάτητη η ΑΕΚ, η οποία πέτυχε την έκτη συνεχόμενη νίκη της Basketball Champions League, καθώς επικράτησε της Άντβερπ στο Βέλγιο με 64-71. Έτσι ανέβηκε στο 6-1, ενώ η βελγική ομάδα έπεσε στο 3-4. Πολυτιμότεροι παίκτες για την Ένωση ήταν ο Βινς Χάντερ με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης, ο οποίος πέτυχε 16 πόντους, ευστοχώντας σε κρίσιμα τρίποντα. Φανταστικοί οι οπαδοί της ΑΕΚ, οι οποίοι στήριξαν για ακόμα ένα εκτός έδρας ματς την ομάδα. Επόμενη αγωνιστική υπόχρεωση την Κυριακή 25 Νοεμβρίου απέναντι στον Ήφαιστο Λήμνου στις 15:00 στο ΟΑΚΑ.

Η εξέλιξη του ματς

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Η ΑΕΚ μπήκε νωθρά στην αναμέτρηση, παρουσιάζοντας κακό αμυντικό πρόσωπο, με την Άντβερπ να προηγείται με 13-6 στο 4′ και τον Μπάνκι να καλεί τάιμ άουτ. Στη συνέχεια οι παίκτες της ΑΕΚ αφυπνίστηκαν και, με πρωταγωνιστή τον Χάντερ, πέρασαν μπροστά στο σκορ με 18-20. Ωστόσο το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 24-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ράταν Μέις πέρασε στο παρκέ, αλλά μετά από λίγα λεπτά αποχώρησε, λόγω ενοχλήσεων. Η Ένωση μείωσε σε 26-24 με τον Ρόμπερσον, αλλά οι Βέλγοι συνέχισαν να είναι εύστοχοι, με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει με 38-28 υπέρ τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Βασίλισσα μπήκε δυνατά και παρουσίασε καλύτερη εικόνα στην άμυνα. μειώνοντας σε 40-36 με τον Λαρεντζάκη και τον Ματσιούλις. Η Άντβερπ πήγε ξανά την διαφορά στο +10, αλλά στη συνέχεια ξεκίνησε ο μονόλογος της ΑΕΚ, η οποία έκανε σερί 9-0. Η τρίτη περίοδος τελείωσε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 49-51 και τους Τσαλμπούρη και Μωραΐτη να είναι εξαιρετικοί σε άμυνα και επίθεση.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισε ο Μωραΐτης και την Ένωση να παίρνει διαφορά τεσσάρων πόντων (51-55) για πρώτη φορά στο ματς. Ωστόσο, με ένα μικρό ξέσπασμα, οι Βέλγοι προηγήθηκαν ξανά με 58-57. Στη συνέχεια το ματς ήταν ντέρμπι, με την διαφορά να παραμένει, μονίμως, στον ένα πόντο. Την κρίσιμη στιγμή μίλησε ο Λαρεντζάκης, πετυχαίνοντας πέντε πόντους και βάζοντας την ΑΕΚ σε θέση οδηγού με 62-68. Έκτοτε η Βασίλισσα δεν απειλήθηκε και με τρίποντο του Γκρίφιν, νίκησε με 64-71.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 38-28, 49-51, 64-71

ΑΕΚ (Μπάνκι): Χάντερ 17 (7 ριμπ.), Ματσιούλις 8 (7 ριμπ.), Μωραΐτης 5, Σαντ-Ρόος 4 (3 ριμπ., 3 ασίστ), Τσαλμπούρης 2, Γιαννόπουλος 2 (3 ριμπ.), Γκρίφιν 3 (3 ριμπ.), Λαρεντζάκης 16 (6 ριμπ., 3 κλεψ.), Μέις, Ρόμπερσον 4, Σάκοτα 10 (4 ριμπ.).