Νίκησε η ΑΕΚ κόντρα σε όλους και σε όλα!

Η ΑΕΚ αγωνίστηκε στη Ριζούπολη με αντίπαλο τον Απόλλωνα Σμύρνης. Η Ένωση είδε να επιστρέφουν πολλοί παίκτες στην αποστολή και να μην προβληματίζεται να νικήσει με 2-0. Σκόρερς οι Μάνταλος και Λιβάγια.

Οι 2 ομάδες ξεκίνησαν νωθρά το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά. Η ΑΕΚ είχε μεν τη κατοχή, αλλά δίχως να γίνεται απειλητική. Στο 12ο λεπτό έρχεται η πρώτη φάση της αναμέτρησης, με τον Χουλτ και τον Λιβάγια να κάνουν το ένα – δύο, με τον τελευταίο να κάνει τη σέντρα, τον Μάνταλο να πιάνει το πλασέ στη κίνηση, αλλά να χτυπάει πάνω στον Κύργια με τον Έλληνα αμυντικό να διώχνει μακριά την μπάλα. Στο 19ο λεπτό ο Πέτρος Μάνταλος, σουτάρει αριστερά έξω από τη μεγάλη περιοχή, αλλά τη στέλνει ψηλά. Στο 23 ο Έρικ Μοράν κάνει τη μπαλιά στον Μάρκο Λιβάγια, με τον επιθετικό της Ένωσης να κατεβάζει τη μπάλα πολύ όμορφα, να σουτάρει με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ.
Στο 33ο λεπτό χάνει μεγάλη φάση ο Απόλλων με τον Ακόστα να σουτάρει από αριστερά, αλλά ο Βασίλης Μπάρκας ήταν σε ετοιμότητα, αποκρούοντας την μπάλα. Στο 38ο λεπτό ο Πέτρος Μάνταλος, συνδιάζεται υπέροχα με τον Μπακασέτα, με τον αρχηγό της Ένωσης να βγαίνει τετ α τετ και να πλασάρει υποδειγματικά. Στο 45ο λεπτό ο Ακόστα σουτάρει αριστερά έω από τη μεγάλη περιοχή αλλά ο πορτιέρε της ΑΕΚ μαζεύει σταθερά τη μπάλα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκινάει χωρίς Έρικ Μοράν που βγήκε αναγκαστική αλλαγή και τη θέση του πήρε ο Άλεφ. Στο πρω΄το λεπτό του δεύτερου ημιχρόνου κάνει εντυπωσιακή κεφαλιά, με τον Χουάντερσον να αποκρούει δύσκολα. Στο 58ο λεπτό ο Απόλλων έγινε επικίνδυνος με τον Τριάδη να κάνει τη σέντρεα και τον Μπαντινέλι να παίρνει την κεφαλιά η οποία όμως ήταν κακή. Στο 66ο λετπό κόρνερ κερδίζει ο Χουλτ , με τον Τάσο  Μπακασέτα να το εκτελεί στο δεύτερο δοκάρι, να βγαίενι ο Γκάλο, να σουτάρει με την μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια. Στο 70 λεπτό ο Μπεντινέλι σουτάρει με δύναμη έξω από τη περιοχή της Ένωσης, αλλά η μπάλα πηγαίνει λίγο πιο πλάγια. Στο 74ο λεπτό η “Κιτρινόμαυροι” πραγματοποιήσαν μία υποδειγματική επίθεση, που ξεκίνησε από ένα τάκλιν του Μάνταλου στην άμυνα, αυτός να μοιράζει γρήγορα στον Μπακασέτα και αυτός με την πρώτη επαφή αριστερά Χουλτ που κάλυψε το μισό γήπεδο, βγάζοντας τη σέντρα στο πρώτο δοκάρι, με τον Λιβάγια να εκτελεί στη κίνηση ψηλά. Στο 78ο λεπτό ο Μπογέ με τον Μάνταλο συνεργάζονται, με τον Αργεντινό να κάνει ένα πλασέ έξω από την περιοχή, πολύ αστοχο.
Φάουλ που εκτελεί λίγο έξω από την περιοχή ο Γκάλο, να περνάει ξυστά από την εστία του Χουάντερσον. Στο 81ο λεπτό ο Αντρέ Σιμόες σουτάρει και αυτός με τη σειρά του έξω από την περιοχή κάνοντας ένα πολύ χλιαρό σουτ. Στο επόμενο ακριβώς λεπτό ο Πέτρος Μάνταλος ευστοχεί από καλή θέση, ύστερα από σέντρα του του Βραζιλιάνου μπακ. Στο 85ο λεπτό ο Βίκτωρ Κλωναρίδης ανεβαίνει ταχύτατα από δεξιά να κάνει τη σέντρα και ο Μάρκο Λιβάγια να κανει πλασέ στη κίνηση και να πετυχαίνει το δεύτερο γκολ της Ένωσης.