Ξεκίνημα με το αριστερό για την Βασίλισσα

Με το αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Basketball Champions League η ΑΕΚ.

Σε ένα ματς που μέχρι το ημίχρονο το είχε υπό τον έλεγχό της, η ΑΕΚ κατάφερε με μια τραγική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο να το χάσει με 75-79 από την Χάποελ Ιερουσαλήμ, για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Basketball Champions League.

Κορυφαίος σε απόδοση για τους φιλοξενούμενους ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ, Τζει Κόβαν Μπράουν, από κοντά και ο Ταμίρ Μπλατ.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο πρώτο ημίχρονο πετυχαίνοντας συνολικά 42 πόντους, οι οποίοι θα μπορούσαν να είναι περισσότεροι αν έμπαιναν κάποια εύκολα λει απ, κυρίως από τον Χάντερ.

Στην τρίτη περίοδο, η Χάποελ μπήκε δυνατά και με αυτοπεποίθηση και με ένα μεγάλο σερί, βρέθηκε μπροστά μέχρι και με 12 πόντους.

Η κατάσταση δεν άλλαξε στην τελευταία περίοδο, με την ΑΕΚ να κυνηγάει στο σκορ αλλά την Χάποελ να κρατάει μια διαφορά ασφαλείας της τάξεως των 8-10 πόντων. Στα τελευταία δευτερόλεπτα η ΑΕΚ έκανε την ύστατη προσπάθεια και μείωσε την διαφορά στους 2 πόντους με καλάθι και φάουλ του Λαρεντζάκη στα 9 δευτερόλεπτα πριν την λήξη του αγώνα, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για την Βασίλισσα που ηττήθηκε εν τέλει με 75-79.

Πλέον, ΑΕΚ στρέφει την προσοχή της στον αγώνα πρωταθλήματος με τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ το Σάββατο το απόγευμα.