ΦΩΤΙΑ η Βασίλισσα – Θριάμβος επί της Μπάμπεργκ

Η Βασίλισσα απόλυτα συγκεντρωμένη στον αγώνα, κατάφερε και θριάμβευσε της πολύ δυνατής Μπάμπεργκ με 93-86.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({

google_ad_client: “ca-pub-2691683486408955”,

enable_page_level_ads: true

});

Το ματς στα πρώτα 5 λεπτά πήγαινε πόντο – πόντο η ΑΕΚ και η Μπάμπεργκ. Η Βασίλισσα όμως ενώ το σκορ ήταν 9-8, με 4 τέσσερις πόντους αποκτάει μία πρώτη μικρή διαφορά. Η Μπάμπεργκ γρήγορα όμως ισορρόπησε το ματς με τον Ράις να πετυχαίνει δίποντο από μέση απόσταση και ο Στάκει στην επόμενη ακριβώς επίθεση να κερδίζει το αντιαθλητικό φάουλ μειώνοντας σε 13-11. Ο Ρόμπερτσον όμως με τον Ράταν Μέις πήραν τη σκυτάλη και μεγάλωσαν
την διαφορά στους στους 6 (19-13). Στη συνέχεια, οι δύο ομάδες έχασαν αρκετές επιθέσεις και η πρώτη περίοδος τελείωσε με 21-15.

Η δεύτερη περίοδος ξεκινάει με τρίποντο του Γιαννούλη Λαρεντζάκη, με την Μπάμπεργκ να απαντάει και να κάνει το24-19. Ο Χάρης Γιαννόπουλος με δίποντο από τα 5.5 μέτρα κάνει το 26-19. Στο 8′ ο “Λάρυ” κερδίζει το αντιαθλητικό, βάζοντας τη μία από τις δύο βολές και στην επαναφορά ο Ρόμπερτσον να βάζει καλάθι και φάουλ, με το σκορ να γίνεται 30-19. Η ‘Ενωση χάνει έδαφος (30-25) αλλά το ανακτεί άμεσα με τον Γίονας Ματσιούλις, τον Τάιλερ Ρόμπερτσον και τον Σαντ Ρος να σκοράρουν, κάνοντας το 38-25. Η Μπάμπεργκ μειώνει, στην επόμενη επίθεση όμως ο “Λάρυ” με δίποντο κάνει το 40-27. Ο Ράμπιτ κέρδισε το φάουλ για τους Γερμανούς στο 2’ και ευστόχησε και στις δύο βολές (40-29). Ο Γκρίφιν στο 1’09 έκανε τη πάσα αλει ούπ στον Χάντερ που κάρφωσε με δύναμη για το 42-32. Ο Κλιφ μείωσε σε 42-34 αλλά ο Ράταν Μέις με μπάζερ μπίτερ τελείωσε το ημίχρονο με 44-34.

});

Η Βασίλισσα στο δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με καλάθι του Σαντ Ρος και μία βολή του Χάντερ αλλά η Μπάμπεργκ μπήκε πιο δυνατά και μείωσε στους 4 πόντους (49-45). Ο Μάλκομ Γκρίφιν με δίποντο από τα 4 μέτρα έκανε το 51-46 και στη συνέχεια με λέι άπ του Ράταν Μέις έγινε 53-46, με την ΑΕΚ να γίνεται ασταμάτητη και τον Ράταν Μέις να αυξάναει τη διαφορά στους 11 πόντους (57-46). Οι Γερμανοί δεν μένουν με σταυρωμένα τα χέρια, πιέζουν και κάνουν το σκορ 59-52, ενώ έχει προηγηθεί καλάθι του Γκρίφιν. Οι Γερμανοί απάντησαν με τρίποντο του Στάκει, ο εκπληκτικός Ράταν Μέις όμως έβαλε άλλο ένα τρίποντο (62-55). Η Ένωση συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, ωστόσο θα τελειώσει την τρίτη περίοδο με μονοψήφια διαφορά (67-59).

Ο Ράταν Μέις ξεκίνησε την τέταρτη περίοδο από εκεί που έμεινε σκοράροντας 2 εύστοχες βολές (69-59). Ο Ολιντέ με δύο σερί καλάθια μείωσε σε 69-62, με την Μπάμπεργκ να έχει πιάσει φωτιά μειώνοντας κι άλλο (71-66). Ο Ματσιούλις όμως σκόραρε και πάλι από τα 6.75 (74-66). Ο Ολιντέ πάλι δίνει λύση στους Γερμανούς με δύο ελεύθερες βολές και ένα ακόμα κάρφωμα (76-70). Ο Γκρίφιν στο 6′ κάνει το κλέψιμο ξεχύθηκε στην αντεπίθεση και σκόραρε με λέι απ (78-70).
Στην επόμενη επίθεση ο “Λάρυ” σκόραρε άλλο ένα τρίποντο και έκανε το 81-70 και πριν προλάβουν οι Γερμανοί να απαντήσουν έβαλε άλλο ένα καλάθι από τα 6.75. Ο Κούλμπακ θα δώσει έξτρα λύση στη Μπάμπεργκ που μείωσε και πάλι, αλλά ο Ματσιούλις βάζει καλάθι από μέση απόσταση και ο “Λάρυ” χτύπησε πάλι με δύσκολο σουτ από τα 5.5 μέτρα (88-76). Ο Γκρίφιν εκτόξευσε την ΑΕΚ στο 91-81 με τρίποντο και απάντησε στο τρίποντο του Σμιντ. Ο Ράταν Μέις έκανε το 93-81 με καλάθι δύο πόντων. Ο Γούλιαμ Γουάιτ θα αφήσει την πινελιά του όμως, με μπάζερ μπίτερ τρίποντο από τη μέση του γηπέδου κάνοντας το 93-86.