Σούπερ η ΑΕΚ, “κατασπάραξε” τον Αστέρα!

Στα πλαίσια της 17ης αγωνιστικής η ΑΕΚ υποδέχθηκε τον Αστέρα Τρίπολης στο ΟΑΚΑ.

Στo 5ο μόλις λεπτό, ο Οικονόμου έκανε μία εξαιρετικ΄ξ προώθηση, κάνοντας μία 30άρα μπαλιά στον Λιβάγια, με τον Κροάτη να πασσάρει με την πρώτη στον Πόνσε που αστοχεί. Ο Μάνταλος στην επόμενη ακριβώς επιθετική προσπάθεια κάνει μία σέντρα σουτ, η οποία περνάει ξυστά από το δεξί δοκάρι του Μάνταλου. Στο 8ο λεπτό ο Γκάλο εκτέλεσε το κόρνερ και ο Λιβάγια βρήκε τη μπάλα με τον μηρό σκοράροντας το 1-0. Στο 10ο λεπτό ο Μάνταλος σούταρε δυνατό σουτ και ο Παπαδόπουλος έβγαλε τη μπάλα σε κόρνερ με διπλή απόκρουση. Στο 11ο λεπτό, μετά από εκτέλεση και πάλι του Γκάλο, ο Οικονόμου έπιασε τη κεφαλιά πάσα και ο Άλεφ σημείωσε το δεύτερο γκολ της Ένωσης, ανενόχλητος. Στο 18ο λεπτό ο Μάνταλος διένυσε μία μεγάλη απόσταση με τη μπάλα στα πόδια, μπήκε στην περιοχή με τον Μουνάφο να κάνει την ανατροπή. Ο Πόνσε ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλντι και έκανε το 3-0, φθάνοντας τα 10 γκολ στο πρωτάθλημα. Στο 22ο λεπτό η ΑΕΚ πραγματοποίησε υποδειγματική αντεπίθεση, με τελικό αποδέκτη τον Πόνσε αλλά τον Παπαδόπουλο να αποκρούει σε κόρνερ. Η ΑΕΚ κατέβασε ρυθμό μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, δεν απείλησε αλλά δεν δέχθηκε και φάσεις.

Tο δεύτερο ημίχρονο ξεκινάει, με επικίνδυνη κάθετη σέντρα του Πόνσε, που απομακρύνει ο τερματοφύλακας του Αστέρα αλλά όχι μακρία. Ο Γκάλο έκανε το σουτ στην επαναφορά και η μπάλα βρήκε το χέρι του Μουνάφο αλλά ο διαιτητής θεώρησε ότι ήταν από κοντινή απόσταση και δεν σφύριξε  τίποτα. Στο 56ο λεπτό ο Πόνσε έκανε φοβερή επιθετική ενέργεια αλλά ο Βαγέντε έβγαλε στη μπάλα στη γραμμή. Στο 57 λεπτό, ο Γκάλο εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά με αποδέκτη τον Οικονόμου, ο οποίος δεν μπόρεσε να σημαδέψει σωστά. Στο 71ο λεπτό ο Μπακασέτας πραγματοποίησε δυνατό σουτ, που πέρασε δίπλα από τα αριστερό δοκάρι του πορτιέρε του Αστέρα. Στο 76ο λεπτό, ο Παπαδόπουλος έκανε άλλη μία εκπληκτική απόκρουση, σε κεφαλιά του Πόνσε έπειτα από φάουλ του Γκάλο. Στο 88ο λεπτό ο Κρίστιτσιτς έβγαλε πάσα “κλειδί” στον Κλωναρίδη, που βρέθηκε τετ α τετ με τον Παπαδόπουλο, αλλά δεν σημάδεψε σωστά, με αποτέλεσμα να χάσει ένα σίγουρο γκολ. Στο 90ο λεπτό ο Γκάλο σούταρε δυνατά αλλά πάνω στον Παπαδόπουλο.

Ενδεκάδα ΑΕΚ: Μπάρκας, Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Γκαλο, Χουλτ, Μάνταλος, Μπακασέτας, Άλεφ, Λιβάγια, Πόνσε.

Ενδεκάδα Αστέρα: Παπαδόπουλος, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Μαρτίνεθ, Κώτσιρας, Κυριακόπουλος, Βαγέντε, Μουνάφο, Ινγκλέσιας, Καλτσάς, Μανιάς