Uncategorized

Επεσε με το κεφάλι ψηλά η ΑΕΚ

Πάλεψε στα ίσια η ΑΕΚ αλλά ηττήθηκε με 2-0 από την Μπάγερν Μονάχου με δυο γκολ του Λεβαντόφσκι στο 31ο λεπτό και στο 71ο λεπτό.

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά και έχασε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί στο 5′, αλλά η κεφαλιά του Λαμπρόπουλου πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Νόιερ.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Η Μπάγερν ισορρόπησε και στο 30′ ήρθε η φάση που έκρινε την αναμέτρηση. Μετά από εκτέλεση κόρνερ για τους Βαυαρούς, ο διαιτητής έδωσε πέναλτι σε ένα κράτημα του Τσόσιτς στον Λεβαντόφσκι, από τα κρατήματα που γίνονται κατά δεκάδες σε κάθε αγώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ έμεινε πίσω, μην μπορώντας να κρατήσει τη μπάλα στα πόδια της μέχρι το 71ο λεπτό όταν ο Λεβαντόφσκι με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έκανε το 2-0 για την Μπάγερν Μονάχου, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό σκορ, καθώς ο Μπάρκας σταμάτησε σε αρκετές περιπτώσεις τους Γκορέτσκα, Λεβαντόφσκι, Αλάμπα και Γκνάμπρι.

Πλέον, η ΑΕΚ συνεχίζει να βρίσκεται στην τελευταία θέση του ομίλου με 0 βαθμούς μετά από 4 αγωνιστικές.

Την επόμενη αγωνιστική, η ΑΕΚ υποδέχεται τον Αγιαξ στο ΟΑΚΑ.

Μπάγερν (Κόβατς): Νόιερ, Κίμιχ, Χούμελς, Μπόατενγκ, Αλάμπα, Μαρτίνες, Γκορέτσκα, Μίλερ, Γκνάμπρι (87′ Σάντσες), Ριμπερί (84′ Ραφίνια) και Λεβαντόφσκι (91′ Βάγκνερ).

ΑΕΚ (Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης, Τσιγκρίνσκι, Λαμπρόπουλος, Τσόσιτς, Χουλτ, Σιμόες, Γαλανόπουλος (78′ Γκάλο), Αλεφ (68′ Μοράν), Μάνταλος (79′ Μπογέ) και Πόνσε.