Μεγάλη ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ διέσυρε τον ΠΑΟΚ!

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πολύ δυνατά στην πρώτη περίοδο, με δύο γρήγορα καλάθια του Γιόνας Ματσιούλις και του Βινς Χάντερ, μπαίνοντας μπροστά με 4-0. Στη συνέχεια βρέθηκε πίσω με 6-8, αλλά ισοφάρισε με τον πολύ καλό Χάντερ στα πρώτα λεπτά.  Απο εκεί και πέρα μεγάλωσε τη διαφορά της και έφθασε το σκορ 16-8 με Σάκοτα και Ματσιούλις και Σάκοτα να βομβαρδίζουν από τα 6:75. Η Ένωση όμως κατέβασε ρυθμούς στα τελευταία λεπτά, με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να μειώσει σε 19-16 λίγο πριν το τέλος. Η Βασίλισσα όμως, ξεφεύγει πάλι με δύο σερί καλάθια και τρίποντο βόμβα, μπάζερ μπίτερ, του Λαρεντζάκη, τελειώνοντας τη α’ περίοδο με 24-17

Στην αρχή της δεύτερης περιόδου η Βασίλισσα μπήκε εξίσου δυνατά κάνοντας ένα μεγάλο σερί 10 πόντων, φτάνοντας το σκορ στο 34-19, με τον “Λάρυ” να πετυχαίνει 6 μαζεμένους πόντους. Ο ΠΑΟΚ είχε να σκοράρει για περίπου 5 λεπτά, σε εκείνο το σημείο, πριν αρχίσει να μειώνει τη διαφορά, φτάνοντας με τον Αθηναίου στο 36-27. Η Ένωση, δεν τα έβαλε κάτω και μεγάλωσε τη διαφορά, σκοράροντας συνέχεια από τη γραμμή του τριπόντου, με τον Γιαννόπουλο και τον Ξανθόπουλο. Μεγιστοποιήθηκε η διαφορά και ο Ράταν Μέις σκοράροντας στα τελευταία 4 δευτερόλεπτα, έκανε το σκορ 48-35 και η ΑΕΚ μπήκε με αυτό το σκορ στα αποδυτήρια.

Στην αρχή του δεύτερου ημίχρονου η Ένωση μπαίνει απόλυτα συγκεντρωμένη και αυξάνει τη διαφορά της, φθάνοντας το σκορ στο 58-41 με Χάντερ και Ράταν Μέις να κάνουν τη διαφορά. Ο ΠΑΟΚ στη τρίτη περίοδο δεν μπόρεσε καθόλου να κοντράρει την ΑΕΚ με αποτέλεσμα να μείνει πάρα πολύ πίσω. Η Βασίλισσα με οργανωμένες επιθέσεις και πολύ καλά στις κόντρα επιθέσεις, κατάφερε στο 70-52 με τον Γκρίφιν στη τελευταία επίθεση της περιόδου πετυχαίνει άλλο ένα μπάζερ μπίτερ, κάνοντας το 73-52.

Στην τελευταία περίοδο ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα βάζοντας 7 σερί πόντους, με τον Ξανθόπουλο να βάζει το πρώτο καλάθι της ΑΕΚ στο 7:28, απαντώντας έτσι στην ομάδα του Βορρά, με το σκορ να γίνεται 76-59. Οι δύο ομάδες για 2 λεπτά έμειναν χωρίς να σκοράρουν, για να έρθει ο Ματσιούλις να σκοράρει με άλλο ένα τρίποντο. Τα τελευταία λεπτά ήταν ένας μονόλογος για την ΑΕΚ, ΒΟΜΒΑΡΔΙΖΟΝΤΑΣ τον ΠΑΟΚ. Η Βασίλισσα έκανε το ντέρμπι απογευματινό περίπατο, νικώντας 91-71!