Ηττήθηκε η ΑΕΚ και αποκλείστηκε απο τα ημτελικά!

Το ματς ξεκίνησε δυναμικά με τις δύο ομάδες να ανταλλάσσουν συνέχεια καλάθια και τον ΠΑΟΚ να έχει το προβάδισμα με ανατροπή από 4-7 σε 12-7 κάτι που ανάγκασε τον Λούκα Μπάνκι να καλέσει ταιμ άουτ στα 5’20. Η ΑΕΚ ανέβασε την απόδοση της και πήρε το προβάδισμα στιγμιαία με 19-24 όμως η περίοδος έληξε με τα τρίποντα των Γκος και Τζόουνς που έφεραν την ανατροπή.

Στην δεύτερη περίοδο ο «Δικέφαλος του Βορρά» συνέχισε τις υψηλές πτήσεις και αύξησε το προσβάσιμα του στους 5. Όμως η «Βασίλισσα» απάντησε με δύο τρίποντα και έφερε το ματς στο 33-30 με 6’36 να απομένουν για το ημίχρονο. Το δεκάλεπτο συνεχίστηκε με τον ίδιο ρυθμό και έληξε με την ΑΕΚ να έχει τα ηνία του ματς.

Η ΑΕΚ άρχισε πολύ καλά στο τρίτο δεκάλεπτο και πήρε το προβάδισμα με 46-53. Όμως ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε την χαλαρότητα της ΑΕΚ και πήρε το προβάδισμα με 59-56. Το δεκάλεπτο έληξε με τον ΠΑΟΚ να είναι μπροστά με 67-58.

Στην τέταρτη περίοδο η ΑΕΚ βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ με 70-62. Όμως ο ΠΑΟΚ κράτησε το προσβάσιμα και το αύξησε με τρίποντο και το σκορ έγινε 73-64. Στα τελευταία λεπτά η ΑΕΚ έδειξε χαρακτήρα και μείωσε στο καλάθι (74-72) με την πολύ καλή ενέργεια του. Με πολλές βολές και από τις δύο ομάδες το σκορ έγινε 82-79 με 9″ να απομένουν. Και με άστοχο τρίποντο του Μεις ο ΠΑΟΚ νίκησε την ΑΕΚ και προκρίθηκε στα ημιτελικά .