Το παραλίγο ”θαύμα” κόντρα στην Ίντερ Μπρατισλάβας

Η ΑΕΚ είναι συνηθισμένη σε μεγάλα ευρωπαϊκά παιχνίδια. Αποκορύφωμα όλων ήταν η ανέμελη πορεία προς τα ημιτελικά του ΟΥΕΦΑ την σεζόν 1976-1977. Ωστόσο, μόλις μια χρονιά πριν, η Ένωση, είχε χάσει την πρόκριση στις λεπτομέρειες απέναντι σε μια πολύ δυνατή αντίπαλο.

Η ΑΕΚ, μια μέρα σαν την σημερινή, αντιμετώπισε την Ίντερ Μπρατισλάβας, στην Νέα Φιλαδέλφεια στην ρεβάνς του ήττας με 2-0 από τους Τσεχοσλοβάκους. Αν μη τί άλλο, η αποστολή ήταν εξαρχής πολύ δύσκολη. Το μάτς δεν ξεκίνησε καλά για τους ”κιτρινόμαυρους” καθώς η Ίντερ Μπρατισλάβας προηγήθηκε μόλις στο πρώτο λεπτό ύστερα από αδράνεια της άμυνας.

Στο δεύτερο μισό, η ΑΕΚ μπήκε πολύ ανεβασμένη και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 με τον Τάσο, και πήρε κεφάλι στο σκορ πάλι με τον ίδιο παίκτη με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Ο Βάγκνερ, έκανε το 3-1 στο 73′ λεπτό. Η Ένωση, έψαχνε απεγνωσμένα το τέταρτο γκολ που θα της έδινε την πρόκριση στην επόμενη φάση, όμως αυτό δεν ήρθε ποτέ και η ΑΕΚ αποκλείστηκε. Μέχρι την επόμενη σεζόν, όπου ανέτρεψε ματς με τρία τέρματα διαφορά.