Ήττα στις λεπτομέρειες για την ΑΕΚ

Δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ κόντρα στην Μπενφίκα, παρά τη σπουδαία εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, και ηττήθηκε με 3-2. Ο Κλωναρίδης τα δυο γκολ για την Ένωση που έχασε ευκαιρίες για να διεκδικήσει κάτι καλύτερο στο παιχνίδι. Τεράστια εμφάνιση από Χουλτ, Γαλανόπουλο και Μπακασέτα, μοιραίος ο σκόρερ Κλωναρίδης με χαμένο τετ-α-τετ δευτερόλεπτα πριν το τρίτο γκολ της Μπενφίκα.

Ο αγώνας ξεκίνησε καταστροφικά για την ΑΕΚ καθώς στο 15′ το σκορ ήταν ήδη 0-2 για την Μπενφίκα, σε ένα διάστημα του αγώνα που οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ δεν είχαν καθόλου συγκέντρωση στο παιχνίδι τους. Το 0-1 ο Σεφέροβιτς στο 5′ και το 0-2 ο Γκριμάλντο στο 15′.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η ΑΕΚ βελτιώθηκε αισθητά, έχασε κάποιες ευκαιρίες με Πόνσε, Κλωναρίδη και Μπακασέτα αλλά δεν σκόραρε και έτσι το μόνο θετικό από το πρώτο μέρος ήταν η αποβολή του Ρούμπεν Ντίας.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με εκτελεστή τον Κλωναρίδη στο 53′ και στο 63′ έφερε στα ίσα το ματς. Την τεράστια χαμένη ευκαιρία του Κλωναρίδη στο 73′ ακολούθησε η ψυχρολουσία, καθώς στο 74′ ο Σεμέδο με ένα συρτό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στην γωνία του Μπάρκα που δεν μπορούσε να αντιδράσει, δίνοντας ξανά το προβάδισμα στους Πορτογάλους.

Το 2-3 παρέμεινε μέχρι τέλους, παρά την μεγάλη προσπάθεια της ΑΕΚ να επανέλθει στην διεκδίκηση της ισοπαλίας ή και της νίκης.

Πλέον η ΑΕΚ συνεχίζει χωρίς βαθμό στον όμιλο και ακολουθούν οι δύο αναμετρήσεις με την Μπάγερν Μονάχου, αρχής γενομένης από το ΟΑΚΑ στις 23 Οκτωβρίου.

ΑΕΚ (Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης, Τσιγκρίνσκι, Οικονόμου (68′ Τσόσιτς), Χουλτ, Γαλανόπουλος, Σιμόες (79′ Γκάλο), Μπακασέτας, Κλωναρίδης, Μάνταλος, Πόνσε (60′ Γιακουμάκης).

Μπενφίκα (Βιτόρια): Βλαχοδήμος, Αλμέιδα, Ντίας, Κόντι, Γκριμάλντο, Φέισα, Γκέντσον, Πίτσι (62′ Σεμέδο), Σάλβιο (46′ Λέμα), Ράφα Σίλβα (84′ Σέρβι), Σεφέροβιτς.