Uncategorized

Καρδιοχτύπησε αλλά… νίκησε!

Η ΑΕΚ νίκησε την Αντβερπ για την τελευταία αγωνιστική του Basketball Champions League με την πρωτιά να είναι δική της!

Η “Βασίλισσα” ξεκίνησε με ένα σερί 6-0 και πολύ καλές άμυνες, όμως οι φιλοξενουμενοι “έτρεξαν” το δικό τους σερί και μείωσαν στο 6-4. Η ΑΕΚ συνέχισε την καλή της εμφάνιση και με μπροστάρηδες τους Βινς Χάντερ και Τζόρνταν Θίοντορ έκανε το σκορ 18-6. Το δεκάλεπτο “έκλεισε” με την ΑΕΚ μπροστά στο ματς, αποτέλεσμα της πολύ καλής άμυνας που έπαιξε η Ένωση.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα η “Βασίλισσα” μπήκε “μουδιασμένα” καθώς δέχθηκε 6 σερί πόντους χωρίς να έχει κάποια ουσιαστική απάντηση στο σερί τον Βέλγων. Η ΑΕΚ ανέβασε την απόδοση της και με μερικές καλές άμυνες αύξησε ξανά την διαφορά στους 11. Με αυτόν τον τρόπο, με καλή εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση η Ενωση πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ 46-32.

Στην αρχή της τρίτης περιόδου οι δύο ομάδες έριξαν κατά πολύ τον ρυθμό του αγώνα με πολλά χαμένα σουτ και βολές. Στην συνέχεια του ματς ο ρυθμός ανέβηκε και οι δύο ομάδες σκόραραν συνεχώς με την Ένωση όμως να κρατάει το προβάδισμα των 10 τουλάχιστον πόντων. Η μερική χαλαρωτητα επέστρεψε στο τέλος της τρίτης περιόδου κάτι που (ευτυχώς) δεν κόστισε στην Ένωση.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΚ βρήκε την Αντβερπ να μειώνει προσωρινά στους 5 αλλά με τους 4 γρήγορους πόντους του Τζέιμς και το τρίποντο του Σάκοτα η διαφορά “ανέβηκε” στους 11. Η διαφορά των 11 πόντων δεν κράτησε πολύ και οι Βέλγοι μείωσαν ξανά και αυτή την φορά στους 3 πόντους. Η Βασίλισσα όμως πήρε την νίκη παρόλο που κινδύνευσε να χάσει με λει απ του Λι στα τελευταία 2 δεύτερα.