Δεν τα κατάφερε η Βασίλισσα

Ήττα για την ΑΕΚ στην Βαμβέργη. Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι έχασε στις λεπτομέρειες από την Μπάμπεργκ με 77-73 και έτσι το ρεκόρ της έπεσε στο 8-2, ωστόσο παραμένει στην πρώτη θέση. Πολυτιμότεροι παίκτες για την Ένωση οι Σάκοτα, Ματσιούλις και Χάντερ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι δύο ομάδες μπήκαν νωθρά στην αναμέτρηση, με την ΑΕΚ να προηγείται με 6-11 στο 5ο λεπτό, μετά από τρίποντο του Γκρίφιν. Η Μπάμπεργκ έκανε σερί 9-0, περνώντας μπροστά στο σκορ με 15-11, με τον Λούκα Μπάνκι να καλεί τάιμ-άουτ. Στη συνέχεια ο Χάντερ ισοφάρισε, με την Ένωση να προηγείται στο τέλος της 1ης περιόδου με 19-20.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να βαδίζουν χέρι-χέρι στο σκορ. Στο 16′ με τρίποντο του Ράις, η γερμανική ομάδα προηγήθηκε με 35-30, ωστόσο η Βασίλισσα ισοφάρισε σε 39-39 με 5 σερί πόντους και με μακρινό τρίποντο του Σάκοτα. Με αυτό 73-το σκορ έληξε και το πρώτο ημίχρονο.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με καλάθι του Χάντερ. Στο 24′ ο Ξανθόπουλος έκανε το 43-46 με τρίποντο, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται συνέχεια κοντά στο σκορ. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, κυριαρχούσαν τα λάθη και τα άστοχα σουτ και από τις δύο ομάδες. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με την Μπάμπεργκ να είναι στο +1, 56-55.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Γκρίφιν να ευστοχεί σε τρίποντο και να ισοφαρίζει σε 58-58, ωστόσο η Μπάμπεργκ πήρε εκ νέου το προβάδισμα με τρίποντο. Με ένα μικρό σερί των Γερμανών το σκορ έγινε 68-60, με την ΑΕΚ να κάνει αρκετά λάθη στην επίθεση. Στο 37′ ο Λαρεντζάκης ευστόχησε σε μεγάλο τρίποντο, κάνοντας το σκορ 70-67 και ο Σάκοτα με όμορφο καλάθι μείωσε στον πόντο. Στο 38′ ο Βινς Χάντερ με φοβερό καλάθι ισοφάρισε σε 71-71, με την Μπάμπεργκ να καλεί τάιμ-άουτ. Στο τελευταίο λεπτό οι Γερμανοί έκαναν το 75-73 με βολές, με την ΑΕΚ να αστοχεί στις τελευταίες κρίσιμες επιθέσεις. Με βολές 5 δευτερόλεπτα πριν το τέλος διαμόρφωσε το τελικό 77-73.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 39-39, 56-55, 77-73

Μπάμπεργκ (Μπαγκάτσκις): Χίκμαν 5 (1), Ράις 13 (2), Ζήσης 6, Γέλοβατς 8 (1), Στάκλει 5 (1), Σμίτ 7 (1), Χάρις 8, Ρούμπιτ 11, Αλεξάντερ 9, Τέιλορ 5.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Τζέιμς 5 (1), Ξανθόπουλος 3 (1), Σάκοτα 15 (1 τρ. – 9 ριμπ., 5 ασ), Ματσιούλις 12, Λαρεντζάκης 9 (1), Γκρίφιν 11 (3), Σαντ Ρος 2, Γιαννόπουλος 2, Χάντερ 14.