Νίκησε και παρέμεινε σε τροχιά πρωτιάς η ΑΕΚ

Σπουδαία νίκη με 78-71 πέτυχε η ΑΕΚ επί της Φουενλαμπράδα για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Basketball Champions League.

Με τη νίκη αυτή, η ΑΕΚ βελτίωσε το ρεκόρ της σε 4-1 και παρέμεινε στην διεκδίκηση της πρωτιάς, για την οποία έχει να ανταγωνιστεί με την Χαποέλ Ιερουσαλήμ.

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ κατάφερε να πετύχει 41 πόντους και να δεχθεί 34, αν και η διαφορά δεν αντικατοπτρίζει την πραγματική διαφορά ποιότητας των δυο ομάδων.

Η ΑΕΚ κάθε φορά που προσπαθούσε να ξεφύγει στο σκορ, έκανε ανόητα λάθη που χαλούσαν τη συγκέντρωσή της με αποτέλεσμα η Φουενλαμπράδα να περάσει δυο φορές μπροστά στο σκορ με 12-13 και 31-32.

Η ΑΕΚ όμως σοβαρεύτηκε και έκλεισε το ημίχρονο στο +7 (41-34) με κορυφαίους τους Χάντερ και Τσαλμπούρη.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ διατήρησε το προβάδισμα στο σκορ, χωρίς να καταφέρει να μεγαλώσει την διαφορά με την Φουενλαμπράδα, η οποία παρέμενε σε απόσταση 3-7 πόντων.

Για ακόμα έναν αγώνα, κορυφαίος της ΑΕΚ ήταν ο Βινς Χάντερ, ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 24 πόντους. Καταλυτικός στο τελευταίο δεκάλεπτο και ο Σαντ Ρος με 10 πόντους.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Μωραΐτης 5π, Λαρεντζάκης 7π, Ράταν Μέις 6π, Γκρίφιν 9π, Σαντ Ρος 10π, Γιαννόπουλος, Τσαλμπούρης 7π, Ματσιούλις 4π, Χάντερ 24π, Ρόμπερσον 6π, Ρογκαβόπουλος, Ξανθόπουλος.