Με το πόδι στο γκάζι η Βασίλισσα!

Πολύ καλή εμφάνιση από την ΑΕΚ και νίκη επί της Ντιζόν με 80-56 που ανεβάζει το ρεκόρ της ομάδας στο 9-2.

Η ΑΕΚ μπήκε νωθρά στην πρώτη περίοδο, σε αντίθεση με τους Γάλλους που προηγήθηκαν γρήγορα με 9-1, ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με την ΑΕΚ πίσω στο σκορ με 14-15.

Στην δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι έπαιξαν σκληρή άμυνα, είχαν σωστές επιλογές στην επίθεση και το ημίχρονο έκλεισε με την ΑΕΚ μπροστά με 36-30.

Στην τρίτη περίοδο η Ντιζόν έδειξε σημάδια κατάρρευσης καθώς πέτυχε μόλις 9 πόντους ενώ η ΑΕΚ ήταν καταπληκτική σε επίθεση και άμυνα και με μπροστάρη τον Χάντερ έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +23, 62-39.

Η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα καθώς η διαφορά στο σκορ αλλά και στην ποιότητα των δυο ομάδων δεν χωρούσε αμφισβήτηση, έτσο το παιχνίδι τελείωσε με την ΑΕΚ να παίρνει τη νίκη με 80-56

Πλέον, στην ΑΕΚ στρέφουν την προσοχή τους στον αγώνα με το Περιστέρι, το Σάββατο στις 17:00.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Τζέιμς 6, Ξανθόπουλος, Σάκοτα 11, Τσαλμπούρης 8, Ματσιούλις 9, Λαρεντζάκης 6, Μωραΐτης, Γκρίφιν 3, Θίοντορ 5, Σαντ Ρος 7, Γιαννόπουλος 3 και Χάντερ 22.

Ντιζόν (Λεγκνάμ): Γουέμπερ 2, Αρτσιναρντ, Λελούπ, Χόλστον 5, Εμεγκάνο 12, Γουέαρ 9, Λουμ 8, Τσέισανγκ 8, Πίρσον 4 και Ζουλιέν 6.