Uncategorized

Εκτός τόπου και χρόνου η ΑΕΚ, διασύρθηκε από τον Παναθηναϊκό

Δεν μπήκε ποτέ στο παρκέ του ΟΑΚΑ η Βασίλισσα και ηττήθηκε εύκολα από τον Παναθηναϊκό με 111-79.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για την ΑΕΚ, η οποία έκανε συνεχόμενα λάθη σε άμυνα και επίθεση, την ώρα που οι παίκτες του Παναθηναϊκού πετύχαιναν καλάθι με κάθε πιθανό τρόπο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ ισορρόπησε κάπως το παιχνίδι, δεν άφησε την διαφορά, που ήταν ήδη μεγάλη, να ξεφύγει και έκλεισε το ημίχρονο μόλις στο -20, 57-37.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε όπως ακριβώς και το πρώτο, ο Παναθηναϊκός έκανε ένα μεγάλο σερί και έφτασε την διαφορά μέχρι και τους 30 πόντους, 73-43 και 83-53, με την ΑΕΚ να παρουσιάζεται ανήμπορη να ανταπεξέλθει στην ένταση και την ταχύτητα των αντιπάλων.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τον Παναθηναϊκό να έχει τη διαφορά από το τέλος της τρίτης περιόδου στους 27 πόντους, 87-60, και τη διατήρησε με ευκολία μέχρι το τέλικο 111-79.

Σαν να μην έφτανε η βαριά ήττα για την ΑΕΚ, τα προβλήματα τραυματισμών δεν την άφησαν σε ησυχία για ακόμα ένα παιχνίδι καθώς 20 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα ο Βινς Χάντερ σωριάστηκε στο παρκέ με πρόβλημα στην μέση και αποχώρησε υποβασταζόμενος.

Παναθηναϊκός (Βόβορας): Λοτζέσκι 8, Καλάθης 3, Λάσμε 16, Μήτογλου 14, Αντετοκούνμπο 14, Παπαγιάννης 6, Γκιστ 8, Παππάς 7, Καλαϊτζάκης 2, Βουγιούκας 7, Λεκαβίτσιους 14, Τόμας 12

ΑΕΚ (Μπάνκι): Λαρεντζάκης 3, Ματσιούλις 11, Χάντερ 12, Σαντ Ρος 4, Ράταν Μέις 12, Μωραΐτης, Σάκοτα 9, Γιαννόπουλος 7, Τσαλμπούρης 4, Ρογκαβόπουλος 6, Γκρίφιν 3, Ρόμπερσον 8.