Αυτοκτόνησε στη παράταση η Βασίλισσα

Η ΑΕΚ υποδέχτηκε τον Προμηθέα για την 5η αναμέτρηση της ημιτελικής φάσης και ηττήθηκε
Στο 1ο δεκάλεπτο η Βασίλισσα βγήκε νωθρά και βρέθηκε πίσω στο σκορ απο πολύ νωρίς με την πρώτη περίοδο να λήγει 14-18.
Στο 2ο δεκάλεπτο η ΑΕΚ με ένα σερί 7-0 και πρωταγωνιστές τους Χάντερ και Λαρεντζάκη ισοφάρισε σε 24-24, αλλά η ομάδα συνέχισε να είναι άστοχη από τα 6,75, ως αποτέλεσμα ο Προμηθέας να είναι μπροστά στο ημίχρονο με 34-39.
Στη 3η περίοδο η Βασίλισσα μπήκε πολύ δυναμικά, καθώς βρέθηκε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ μετά το 2-0 (40-39). Όμως, η ομάδα από τη Πάτρα κατάφερε να κάνει την  ανατροπή, τελειώνοντας το 3ο δεκάλεπτο με 49-59.
Στη τελευταία περίοδο η ΑΕΚ μπήκε αποφασισμένη κάνοντας ένα σερί 7-0 και μειώνοντας στους 3 (56-59). Ο Χάντερ, 5 λεπτά πριν το τέλος μείωσε ξανά στους 4 (62-66). Τρία λεπτά πριν το τέλος μείωσε με τον δαιμονισμένο Χάντερ, βάζοντας φωτιά στην εξέδρα. Η Ένωση ισοφάρισε με δύο βολές του Σάκοτα, κάνοντας το 68-68. Ο Προμηθέας απάντησε άμεσα με ένα σερί 5-0 (68-73). Ο Σάκοτα, με απίστευτο τρίποντο από τη γωνία ισοφάρισε σε 76-76, 5 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Τζέιμς έπαιξε πιεστική άμυνα πάνω στον Κασελάκη, οδηγώντας το ματς στην παράταση.
Στην παράταση, η ΑΕΚ έπαιξε συνεχόμενες καλές άμυνες. Στο επιθετικό κομμάτι, ο Σάντ Ρος έδωσε το προβάδισμα στην Βασίλισσα με 2μιση λεπτά να απομένουν για το τέλος. Ο Χάντερ είχε 0/2 βολές ενώ ο Κασελάκης με 2/2 έγραψε το 82-85. Ο Σαντ-Ρος κέρδισε βολές ευστοχώτας και στις 2. Με 9 δεύτερα να απομένουν για τη λήξη η ΑΕΚ αστόχησε σε λει-απ του Σαντ-Ρος και αποκλείστηκε.