Αυτό ΣΙΓΟΥΡΑ δεν είναι ΑΕΚ

Η Ένωση κατάφερε να κάνει μια από τις χειρότερες πρεμιέρες στην ιστορία της αφού ηττήθηκε με σκορ 1-2 από την Ξάνθη. Τα γκολ πέτυχαν ο Ντε Αμορίμ και ο Μπαριέντος ενώ μείωσε ο Ολιβέιρα!

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ δεν παρουσίασε όσα περίμενε ο κόσμος και ο προπονητής της ομάδας. Υπήρχαν έντονα παράπονα στο τέλος του πρώτου μισού από όσους βρίσκονται στο γήπεδο καθώς η Ένωση δεν απείλησε σχεδόν καθόλου και κατάφερε να μείνει με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Ζεράλδες.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν καταστροφικό για την Ένωση καθώς δέχθηκε δύο τέρματα και κατάφερε να κάνει μια από τις πιο μαύρες πρεμιέρες της ιστορίας της.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε το ματς με τους: Μπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου, Σβάρνας, Χουλτ, Σιμόες, Κριστίτσιτς, Βέρντε, Ζεράλδες, Μάνταλος, Ολιβέιρα!

Πρώτη φάση για την ΑΕΚ στο 1΄ όταν ο Χουλτ σέντραρε από αριστερά αλλά η κεφαλιά του Μάνταλου πέρασε λίγο άουτ. Στο 4΄ ο Βέρντε πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε λίγο έξω. Ο ρυθμός έπεσε έπειτα καθώς η ΑΕΚ είχε την κατοχή αλλά η Ξάνθη αμυνόταν αρκετά καλά.
Στο 29΄ ο Ζεράλδες κατέβασε τη μπάλα μέσα στην περιοχή αλλά μπλόκαρε ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων με ωραία έξοδο. Στο 34΄ ο Ζεράλδες αποβλήθηκε έπειτα από δεύτερη κίτρινη που δέχθηκε σωστά από τον διαιτητή της αναμέτρησης. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Μάνταλος έβγαλε σέντρα στον ελεύθερο Ολιβέιρα αλλά η κεφαλιά που έκανε δεν ήταν καθόλου καλή και πέρασε άουτ. Με αυτήν τη φάση το πρώτο μισό έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα.

Η ΑΕΚ μπήκε καλά στο δεύτερο ημίχρονο αφού από την αρχή προσπάθησε να γίνει απειλητική και πάτησε περιοχή. Στο 52΄ η Ξάνθη πήρε την κατοχή και επιχείρησε μια επικίνδυνη σέντρα στην καρδιά της περιοχής αλλά ο Χουλτ έδιωξε σε κόρνερ με το κεφάλι. Στο 58΄ ο Μάρκο Λιβάγια πέρασε στη θέση του Ντανιέλε Βέρντε.

Στο 66΄ ο Λιβάγια σούταρε εκτός περιοχής αλλά το σουτ του πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Αμπάντ. Στο 67΄ η Ξάνθη έκανε το 0-1 με τον Γουίλιαμ. Στο 74΄ ο Κριστίτσιτς άφησε τη θέση του στον Γαλανόπουλο. Στο 78΄ η Ξάνθη έκανε το 2-0 με τον Μπαριέντος. Στο 83΄ ο Χρήστος Αλμπάνης πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του Αντρέ Σιμόες. Στο 90΄ η Ένωση μειώνει με τον Νέλσον Ολιβέιρα σε 2-1. Το τέλος του ματς βρήκε την ΑΕΚ να χάνει με 1-2!