Αυτό δεν ήταν ΑΕΚ

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι ήταν απογοητευτική και στα 40 λεπτά, δεν μπήκε σε καμία στιγμή στις απαιτήσεις του αγώνα και ηττήθηκε από τον Προμηθέα με 70-54. Πλέον, η σειρά είναι στο 2-2 και όλα θα κριθούν σε πέμπτο παιχνίδι, το οποίο θα διεξαχθεί στο ΟΑΚΑ.
Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο παρκέ και προηγήθηκε με 4-8, όμως ένα μεγάλο σερί του Προμηθέα τον έφερε στο +10 (19-9) με το δεκάλεπτο να λήγει 19-14.
Στην δεύτερη περίοδο το παιχνίδι κυμάνθηκε στα ίδια επίπεδα, με την ΑΕΚ να μην μπορεί να μειώσει αρκετά τη διαφορά. Ως εκ τούτου το ημίχρονο έληξε 38-29.
Στην τρίτη περίοδο η ΑΕΚ προσπάθησε να μειώσει, έφτασε στο -3 (46-43) όμως ο Προμηθέας πήρε ξανά το προβάδισμα κι έφτασε στο +8 (51-43) στο 37′. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 51-44.
Στην τέταρτη και καθοριστική περίοδο, η Ενωση δεν κατόρθωσε να βελτιώσει την εικόνα της, ο Προμηθέας έφτασε στο +14 (63-49) και πήρε, εν τέλει, τη νίκη με 70-54, ισοφαρίζοντας σε 2-2 την ημιτελική σειρά.
Πλέον, στο κιτρινόμαυρο στρατόπεδο στρέφουν την προσοχή τους στην πέμπτη αναμέτρηση απέναντι στον Προμηθέα, στο ΟΑΚΑ.